PROJEKT BADAWCZY „KWIATY”

KOCHANI RODZICE!!!

W PONIEDZIAŁEK 6 KWIETNIA rozpoczęliśmy drugi w tym roku szkolnym projekt badawczy. Tym razem odjęliśmy temat:

K W I A T Y

Tak jak każdy projekt, będzie się składał z trzech części: rozpoczęcia, realizacji, i zakończenia.

W ramach I ETAPU (który będzie trwał ok. tygodnia):

• Ustalimy, CO WIEMY O KWIATACH? i zarejestrujemy posiadaną wiedzę w formie rysunków i siatki graficznej.

• Stworzymy listę pytań do projektu, która będzie stanowiła podstawę aktywności badawczej dzieci.

• Wspólnie z dziećmi zaplanujemy działania badawcze: zajęcia poza terenem przedszkola, spotkania z zaproszonymi ekspertami – osobami, które dobrze znają badany temat lub wizyty w ich naturalnym środowisku pracy.

II ETAP (który będzie trwał ok. 2-4 tygodni) poświęcimy na działania badawcze.

• Formułowania i zadawania pytań osobom dorosłym.

• Uważnego słuchania dorosłych.

• Dzielenia się swoją wiedzą z innymi.

• Zbierania informacji i rejestrowania ich w formie znaków wpisywanych w tabeli.

• Obserwacji i opisu obserwacji

• Wykonywania rysunków z obserwacji i szkiców terenowych.

• Wykorzystywania przyborów i materiałów konstrukcyjnych, technicznych i plastycznych.

• Organizowania materiałów i przyborów potrzebnych podczas wizyty ekspertów.

• Korzystania ze źródeł pomocniczych: książki, foldery, eksponaty, ulotki itp.

• Przedstawienia i omawiania zdobytej wiedzy za pomocą m.in. rysunków, działań konstrukcyjnych, tańca, zabaw inscenizacyjnych itp.

Po działaniach badawczych i konstrukcyjnych przyjdzie czas na III ETAP –zakończenie projektu.

kwiaty_144