Wesele Wielkopolskie Poszukiwaczy

We wtorek 17 czerwca br. odbyło się uroczyste zakończenie edukacji przedszkolnej dzieci z grupy POSZUKIWACZE. Z tej okazji absolwenci przygotowali dla swoich rodziców i bliskich przedstawienie pt. „Wesele Wielkopolskie”. Podniosły charakter uroczystości podkreśliły wielkopolskie stroje, które wprowadziły wszystkich gości w ludowy i weselny nastrój.

Aktorzy wkroczyli na salę uroczystym „Polonezem”.

DSC01306  DSC01307

DSC01310  DSC01313

„Jak Waszmościów tu jest wiele – wszystkich prosim na wesele”

DSC01321

Dzieci opowiedziały poprzez dialogi, taniec i przyśpiewki  – ludowe obrzędy weselne.

DSC01339     DSC01344

DSC01343     DSC01356

Mogliśmy podziwiać grę Jasia i Maryneczki, rodziców panny młodej, swata, drużbów i gości weselnych, których donośne głosy niosły się po całej sali.

Hej goście jadą, jeszcze nie widać,

a jak przyjadą będą się witać, będą się witać”

DSC01383

Na uroczystości weselnej nie zabrakło błogosławieństwa dla młodych na nową drogę życia oraz powitania ich przez rodziców po powrocie z kościoła, chlebem i solą.

„Witajcie nam nowożeńcy mili, chlebem i solą Was obdarzymy”

DSC01370      DSC01401

Dzięki prezentom wręczonym przez gości mogliśmy zapoznać się z takimi sprzętami domowymi, których dzisiaj już się nie używa. Tak więc obok tary, lampy, wałka, ryczki, srebrnej łyżki i poduszek pojawił się kołowrotek i kierzynka.

DSC01405     DSC01414

Były toasty, życzenia dla młodych i śpiewy na głosy.

DSC01426    DSC01425     DSC01435

Dzieci dostarczyły rodzicom powodów do wzruszeń oraz ogromnej dumy ze swoich pociech. Jeszcze długo wszyscy pamiętali dostojny głos gości weselnych:

Stary kościół w siole starym

Przystanęli z szumem gwarem

Na wieżyczce dziadek dzwoni

Pozsiadali drużby z koni

Zardzewiałe dźwirki dźwięczą

Pojaśniało wewnątrz tęczą

I organów ścichło granie

ŚLUBUJĘ CI MIŁOWANIE …”

Po przedstawieniu odbyło się uroczyste zakończenie edukacji przedszkolnej połączone z wręczeniem absolwentom pamiątkowych dyplomów i niespodzianek oraz podziękowaniami dla rodziców za zaangażowanie w życie grupy i przedszkola.

DSC01469     DSC01473

DSC01493     DSC01494