Spotkanie z ekspertem

Dzisiaj przyszedł do przedszkola tata Wiktora i Borysa z grupy Śmiałkowie. Było to zaraz po rytmice. Zamiast wrócić do naszej sali poszliśmy do grupy brata Wiktora, a tam już czekał na nas tata Wiktora. Na początku próbowaliśmy zgadnąć w jakim zawodzie pracuje nasz gość. Nie było łatwo. Kto dba o drzewa?  Kto ścina gałęzie, a czasami drzewa? Kto musi być bardzo sprawny bo wspina się  na drzewa? Okazało się, że tata Wiktora jest drwalem. Przyniósł dla każdego plasterek tzn. pocięty pień drzewa i opowiadał nam czego można dowiedzieć się o drzewie patrząc na ten jego fragment.

Mogliśmy obejrzeć pas, którym należy opasać się wchodząc na drzewo, przymierzyć nakrycie głowy, które zapewnia bezpieczeństwo podczas cięcia i ,,zanurzyć” dłonie w trocinach. Tata Wiktora odpowiadał na pytania dzieci i pań, powiedział nam co robi się z drzewa i z czego powstaje guma do żucia. Powiedział też, że zaleca się obejmowanie drzewa i przytulanie do niego. Zapachniało lasem w sali Śmiałków, a gdy wracaliśmy do swojej sali ,to okrągłe plasterki posłużyły nam jako kierownica. Było bardzo przyjemnie.