Na wszystko jest przysłowie

Witamy cieplutko wszystkie kochane Śmiałki.

Dziś zapraszamy do rozwiązywania kolejnych zadań.

Oto one.

ZADANIE 1

Rozwiązujemy zagadki

Można sporządzić grę, do której Was gorąco namawiamy. Najpierw trzeba wydrukować teksty zagadek i napisy z rozwiązaniami, potem przykleić napisy na odwrocie zagadki. Uczestnicy gry będą losować zagadkę, a za poprawną odpowiedź będą otrzymywać punkty. Nie zapomnijcie o nagrodach po zakończeniu gry.

Materiały do wykonania gry otrzymacie na emaila.

•      Zimny, biały z nieba leci, bardzo go lubicie dzieci. A gdy słońce mocniej grzeje, to się woda z niego leje.
  •      Jak ten przedmiot się nazywa? Jest za mały, by w nim pływać, lecz, gdy woda z kranu ciurka biorę kąpiel, daję nurka.
  •      Podczas pogody błękitem się mieni. A podczas sztormu burzy się i pieni.
  •      Gdy go długo nie ma, wszyscy narzekają, a gdy przyjdzie, pod parasol przed nim się chowają.
  •      Ma na dnie piasek albo kamienie. Do morza spieszy wciąż niestrudzenie.
  •      Rankiem srebrzy się na łące. Potem wysuszy ją słońce.
  •      Płynie po niebie, znasz ją i wiesz, że gdy jest ciemna, może być deszcz.
  •      Wszyscy mówimy, że biała jak mleko. Przez nią nie widzimy, tego co daleko.

ZADANIE 2

Na temat wody jest mnóstwo przysłów. Można je poznać podczas zabawy. Proponujemy następujące zasady. Odczytajcie sami lub poproście rodziców o odczytanie przysłowia. Spróbujcie wyjaśnić, co ono waszym zdaniem znaczy, a potem odczytajcie jego interpretację. Sprawdźcie, czy mieliście rację. Można też zorganizować grę i zagrać z domownikami, dziadkami, przyjaciółmi. Podczas gry też można zdobywać punkty.

Materiały do wykonania gry otrzymacie na emaila.

ZADANIE 3

Posłuchajcie wiersza autorstwa Michała Jankowiaka „WODA” czyli Wszystko zaczyna się w chmurach

Mała chmurka zapłakała,
Kropelkami świat zalała,
Zasiliła rzeki w wodę,
Ożywiła nam przyrodę.

Dzięki wodzie wszystko żyje,
Każdy ją na świecie pije,
Mały kwiatek, wielkie drzewo,
Które pnie się, aż pod niebo.

Wodę, piją także dzieci,
Taką co ze źródła leci,
Bo by rosnąć, aby żyć,
Trzeba czystą wodę pić.

• Wykonajcie obrazek (dowolną techniką plastyczną), w którym to zawarte będą szczegóły treści wiersza.
  • Spróbujcie zapamiętać i nauczyć się wiersza na pamięć, bo warto.

ZADANIE 4

Jeśli lubicie eksperymenty z wodą, to spróbujcie wykonać, te poniżej klikając w link.

Oto zdjęcia przesłane przez Ninkę

Do zobaczenia jutro!!!