Kochani Śmiałkowie!

Jeśli rozwiązaliście wczorajszą krzyżówkę, wiecie już, że Ziemia miała wczoraj swoje święto! 22 kwietnia obchodziliśmy DZIEŃ ZIEMI.

źródło grafiki: https://www.xdpedia.com/

Z tej okazji wypadałoby zadbać trochę o naszą planetę… Czy wiecie jak można to zrobić? Oto jeden ze sposobów:

ZADANIE 1

Po obejrzeniu bajki, odpowiedzcie na pytania:

• Kto był ekspertem, z którym spotkały się dzieci z przedszkola?
  • Dzieci wybrały się z ekspertem na wyprawę. Co zobaczyły w pierwszej części tej wyprawy?
  • Co stało się z lasami i dlaczego?
  • Co płynęło w rzece zamiast wody?
  • Co unosiło się nad fabryką?
  • Jak wyglądał świat w drugiej części wyprawy?
  • Jak nazywa się przerabianie śmieci na coś nowego?

Czy teraz wiecie już jak przyrodę uratować? TRZEBA ŚMIECI SEGREGOWAĆ!

ZADANIE 2
Kliknijcie w poniższy link a dowiecie się, jak Czerwony Kapturek nauczył Wilka segregować śmieci.

EKOLOGICZNY CZERWONY KAPTUREK

ZADANIE 3
Drugie życie odpadów
Przyjrzyjcie się poniższym planszom. Zwróćcie uwagę na kierunek strzałek i cyfry przy poszczególnych obrazkach. Opowiedzcie co widać na kolejnych ilustracjach. Co dzieje się ze zużytymi butelkami szklanymi i plastikowymi, makulaturą, a co ze starymi samochodami?

Znacie już ten znak. Pokolorujcie go na zielono. Poszukajcie w domu produktów lub opakowań z tym znakiem i spróbujcie wyjaśnić co on oznacza. Podzielcie na sylaby wyraz RECYKLING. Jaką głoskę słyszycie na początku, a jaką na końcu tego wyrazu?

ZADANIE 4
Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi wykonajcie laurkę dla naszej wspaniałej planety!

Poniżej znajdziecie pomysł na laurkę, przepis na “puchnące farby” oraz życzenia dla Ziemi. Może uda Wam się nauczyć tych życzeń na pamięć i wyrecytować je dla naszej planety?

Puchnące farby

1 łyżka mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia
0,5 łyżeczki soli
barwniki spożywcze lub zwykłe farby
3 łyżki wody (tak by powstała gęsta konsystencja)

Wszystkie składniki łączymy. Powinny pojawić się bąbelki, jeśli ich nie zobaczysz, dodaj jeszcze proszku do pieczenia i soli. Na koniec należy dodać barwniki.

Malunek umieszczamy w mikrofalówce.

Poniżej prezentujemy egzotyczne zwierzęta wykonane przez Piotrusia!