Zawody z wodą

Chociaż dziś pochmurno, witamy się z Wami promiennie.

Przygotowałyśmy dla Was kolejne zadania.

Mamy nadzieję, że nasze kochane Śmiałki ochoczo wezmą się do ich wykonania.

Oto one:

ZADANIE 1

Mokra matematyka – to zabawa dla tych, którzy lubią i tych, którzy chcą się nauczyć liczyć. Możecie pobawić się w nią z rodzicami, rodzeństwem, przyjaciółmi. Wylosujcie zadania matematyczne i rozwiążcie je. Zadania podzielone są na trzy stopnie trudności, które sami wybieracie. Za prawidłowe rozwiązanie zadania łatwego możecie przesunąć pionek o jedno pole, a najtrudniejszego aż o trzy pola do przodu. Potrzebna Wam będzie plansza do gry, którą z łatwością narysujecie, pionki i zadania matematyczne.
PRZYKŁADOWE ZADANIA:

  • Dzieci w przedszkolu podczas śniadania wypiły 3 litry wody, a podczas zabawy na podwórku jeszcze 4. Ile litrów wody wypiły dzieci?
  • Kasia w poniedziałek przepłynęła 3 długości basenu, codziennie poprawiała swój wynik o 2 długości, ile długości basenu przepłynęła w niedzielę?
  • Do cotygodniowego podlewania ogródka Janek zużywał zazwyczaj 8 konewek wody, ale w tym tygodniu było chłodno i wilgotno, więc Janek postanowił o połowę rzadziej podlać grządki. Ile wody zużył?
  • Wczoraj po stawie pływało 10 kaczek, ale 8 odleciało nad inny staw. Ile teraz jest kaczek na stawie?
    Punktacja: Za poprawną odpowiedź dzieci otrzymują 1, 2 lub 3 punkty.

ZADANIE 2

       Wiemy, że bardzo lubicie zabawy typu kto dalej, kto szybciej, komu nie spadnie:). Spróbujcie zorganizować w domu zawody z wodą. Oto nasze propozycje:

PRZESKAKIWANIE RZEKI
       Rozłóżcie na podłodze równolegle w odstępie około 1 metra dwie szarfy lub skakanki (np. niebieskie), które symbolizować będą dwa brzegi rzeki. Zadaniem uczestników będzie przeskoczyć przez rzekę, tak aby się nie zamoczyć, czyli nie mogą postawić nogi pomiędzy lub na szarfie.
Punktacja: Komu uda się przeskoczyć rzekę, otrzymuje 3 punkty.
POTRZEBNE MATERIAŁY: dwie szarfy lub skakanki, można użyć również papierowej taśmy klejącej albo kredy do narysowania rzeki np. na asfalcie.

NIE UROŃ ANI KROPLI
       Zadanie polega na przeniesieniu pojemnika z wodą lub łyżki z lodem, na wyznaczonej trasie. Punktacja: Komu uda się przenieść wodę bez rozlania jej, otrzymuje 3 punkty. Jeśli ktoś rozleje wodę otrzymuje 2 punkty pod warunkiem, że posprząta po sobie :),
POTRZEBNE MATERIAŁY: naczynie z wodą, najlepiej dosyć płaskie np. miseczka, pojemniczek od serka, plastikowy talerzyk

UWAGA KAŁUŻE

       Ułóżcie na trasie „kałuże” np. małe strony starych gazet. Zadaniem uczestników będzie pokonać trasę w taki sposób, by nie wpaść do kałuży mając zawiązane oczy. Wybierzcie spośród uczestników przewodnika, który będzie podpowiadał w jakim kierunku ma iść zawodnik. Komu uda się pokonać trasę bez zamoczenia nóg otrzymuje 3 punkty.

      Po zakończeniu zawodów podliczcie swoje punkty. W nagrodę za zajęte miejsca wykonajcie dla uczestników niespodziankę np. rysunek.

ZADANIE 3

Spotkanie z bajką: Oto kolejna część bajki Agatki i Martynki, która dotyczy wody jako drogi transportu wodnego

Tytuł opowiadania: ,,PODRÓŻ Z WODĄ”

     Skoro kąpiel w wodzie nie wypaliła, spragnione ochłody misie, poszły nad rzekę. Było do niej dość daleko, dlatego, gdy tam dotarły było już bardzo gorąco. Pazurek pod czujnym okiem Bazylego nadrabiał zaległości w chłodnej wodzie. Kąpiel w rzece przy takim upale to była prawdziwa przyjemność. Kiedy miś wyszedł na brzeg, aby zjeść małe co nieco, usłyszał w oddali jakiś warkot.

  • Co to , znowu ludzie? – zapytał ojca.
  • Niestety tak, Pazurku, lepiej schowajmy się w zaroślach, a ja ci opowiem co to jest.

Po pewnym czasie ukazał się dziwny statek, a właściwie taki pociąg. Statek niczym lokomotywa, pchał wagony przed sobą.

  • Ten statek to pchacz – powiedział Bazyli – Przed nim są barki, na których leży piasek.
  • …I ten pchacz je pcha – powiedział ze znawstwem mały miś.
  • Tak – odpowiedział Bazyli– W ten sposób drogą wodną można przewozić różne towary, nawet bardzo duże i ciężkie. Z głębi lądu można je transportować nad morze do portów i statkami dalej w świat. Ludzie potrafią liczyć i są oszczędni. Wyliczyli sobie, że transport wodny jest tani i ekologiczny.

     Pazurek ucieszył się, że ludzie potrafią nie tylko hałasować nad wodą. Korzystają z wody jako ekologicznego środka transportu. Brawo!

       Potraficie zrobić łódkę z papieru? Jeśli nie to kliknijcie na link poniżej.

https://youtu.be/mD4BbN_Pa9A

https://youtu.be/5WiX9Pukjug

https://youtu.be/CY0DJeH7cgs

       Puszczanie łódki na wodzie to fajna zabawa. Możecie wprawić ją w ruch dmuchając w słomkę. A może zorganizujecie kolejne zawody?

       Zachęcamy Was drogie dzieci do robienia zdjęć i przesyłania ich do nas. Wasze zdjęcia umieścimy w zakładce naszej grupy.

       Pozdrawiamy Was ciepło i życzymy dobrej zabawy.

Ta strona używa cookies. Czytaj więcej na temat polityki cookies.