Zamierzenia dydaktyczno- wychowawcze

• Sadzenie wrzosów w ogrodzie przedszkolnym
  • sadzenie jabłoni w ogrodzie przedszkolnym
  • Jesienne drzewa owocowe – zabawy matematyczne – porównywanie liczebności zbiorów, dodawanie i odejmowanie na konkretach (papierowych owocach, sylwetach drzew owocowych), zadania z treścią
  • Obserwacja jabłoni w ogrodzie przedszkolnym i rosnących na niej jabłek
  • Wspólna próba odpowiedzi na pytania: po czym poznajemy, że jabłko jest dojrzałe? Jak jabłko wygląda w środku? Ile ma gniazd nasiennych i pestek?
  • Określanie wyglądu i smaku jabłek
  • Wiersz “W spiżarni”
  • W spiżarni – zabawy matematyczne – przeliczanie, dodawanie i odejmowanie na konkretach, sylwetach słoików, porównywanie liczebności zbiorów, liczebniki porządkowe. Umieszczanie odpowiedniej liczby słoików na określonych półkach regału. Określanie ile słoików jest na której półce. Umieszczanie słoików w odpowiednim miejscu na podstawie opisu słownego.
  • opisywanie wyglądu liter oraz odtwarzanie ich kształtu, rozpoznawanie i nazywanie liter małych, wielkich, drukowanych oraz pisanych O, A, E, M, T
  • klasyfikacja figur według jednej cechy
  • ćwiczenia gimnastyczne
  • rozpoznawanie i nazywanie owoców egzotycznych
  • rozpoznawanie zapisów cyfrowych liczb 1,2,3,4
  • rozpoznawanie kształtów figur geometrycznych
  • piosenka „Sąsiadeczko wiewióreczko”
  • dzielenie wyrazów na sylaby i na głoski, przeliczanie wyrazów w zdaniu
  • Poznawanie zasad nowych gier planszowych
  • Spotkania z bajką: “U Freda w ogrodzie”, “Leśne opowieści”, Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”
  • Prace plastyczne: “Jesienne przetwory” metodą stemplowania, “Owoce” praca przestrzenna, Wycinanki – jabłko 3d, wycinanie i układanie jabłka z elementów, “Jabłko wewnątrz i na zewnątrz” malowanie palcami – doskonalenie współpracy w maych grupach, “Jeż”. “Krasnoludek” – figurka z plasteliny.