Kochane Dzieci!

Mamy nadzieję, że nadal pamiętacie o naszym PROJEKCIE BADAWCZYM! Czas więc zająć się nieco INSTRUMENTAMI!

ZADANIE 1

Wielu z Was bardzo chciało dowiedzieć się ile dzieci z naszej grupy ma jakiś instrument w domu. Poszukajcie więc w Waszych domach instrumentów muzycznych i zróbcie ich zdjęcia. Możecie też sfotografować siebie z instrumentem. Fotografie prześlijcie do nas mailem, a niebawem stworzymy z nich galerię Waszych instrumentów.

Dzieci, które nie mają żadnego instrumentu mogą poszukać w domu innych przedmiotów, które mogłyby posłużyć jako instrument muzyczny! Na pewno znajdziecie coś, na czym da się grać! Zastanawialiście się przecież, czy można zrobić instrument z gazety, szkła, metalu, kartonu… Z pewnością pamiętacie też, że wśród Waszych pytań badawczych znalazło się pytanie zadane przez Janka i Wiktora: Czy można grać na patelni albo na garnku? Zatem teraz macie wspaniałą okazję by to sprawdzić!

ZADANIE 2

Czy pamiętacie jak nazywają się instrumenty, w które się dmie (czyli dmucha)? Tak, to instrumenty DĘTE! Poznaliście już dwa takie instrumenty. Pamiętacie ich nazwy? Podpowiadamy, że obydwa zaczynają się na głoskę „F”. Czym te dwa instrumenty się różniły? W jaki sposób gra się na tych instrumentach?

Czy znacie inne instrumenty DĘTE? Czyli takie, w których dźwięk powstaje poprzez wdmuchiwanie powietrza? Poniżej znajdziecie rodzaje i przykłady tych instrumentów. (Przewijajcie slajdy przy pomocy bocznych strzałek lub klawiszy alt+strzałka w lewo/w prawo.) Klikając w różową gwiazdkę przy każdym instrumencie, będziecie mogli posłuchać jego dźwięków!

(W razie kłopotów z wyświetlaniem prezentacji z platformy genially na stronie internetowej, prześlemy również link drogą mailową)

ZADANIE 3

Każdy z Was może samodzielnie skonstruować prosty instrument dęty! Wystarczy na zwykły grzebień nałożyć woreczek, kawałek folii aluminiowej lub bibuły. Spróbujcie zagrać dowolną melodię na grzebieniu!

ZADANIE 4

A teraz czas na spotkanie z bajką! Posłuchajcie bajki „Król Bartek” a następnie narysujcie ilustrację do bajki.