Kochani Poszukiwacze!

Znowu musimy przez jakiś czas pouczyć się i pobawić wspólnie za pośrednictwem Internetu! Oto Wasze dzisiejsze wyzwania:

ZADANIE 1
Ostatnio dużo rozmawialiśmy o jabłkach i jabłoniach. Obserwowaliście jabłonkę w naszym ogrodzie przedszkolnym, testowaliście smak jabłek, które na niej urosły, malowaliście jabłka palcami, robiliście jabłkową wycinanko-układankę, mówiliście co można zrobić z jabłek, a nawet zasadziliście młodą jabłonkę w ogrodzie, proponujemy Wam dziś upieczenie, wspólnie z rodzicami, SZARLOTKI!

Na przykład z tego przepisu:

Klasyczna szarlotka z kratką

Może macie w domu inny przepis na ciasto z jabłkami! Wykorzystajcie go! Swoimi wypiekami koniecznie nam się pochwalcie! Prześlijcie fotografie na nasz adres e-mail, a my umieścimy je na stronie Internetowej Przedszkola.

ZADANIE 2
Wczoraj mieliście okazję poczuć się jak prawdziwi ogrodnicy! Najpierw opowiedzieliście w jaki sposób należy sadzić rośliny, później wspólnie przygotowaliśmy podłoże w skrzyniach przed salą, usunęliśmy chwasty, spulchniliśmy glebę i posadziliśmy piękne wrzosy. Zasadziliście też drzewo – najprawdziwszą jabłoń! Jesteście już prawie specjalistami w dziedzinie ogrodnictwa, w dodatku niedawno obchodziliśmy Światowy Dzień Drzewa, dlatego przyjrzyjcie się ilustracji przedstawiającej budowę drzewa:

Spróbujcie samodzielnie nazwać poszczególne części drzewa. Dowolną techniką wykonajcie drzewo ze wszystkimi jego elementami. Możecie je narysować, namalować lub wykleić. Poproście rodziców o napisanie lub wydrukowanie etykiet i naklejcie je w odpowiednich miejscach na Waszym rysunku:

pień liście
gałęzie korzenie
korona drzewo

ZADANIE 3
Rozmawialiśmy też ostatnio o jesiennych przetworach. Mówiliście, że z jabłek można zrobić mus jabłkowy, gotując je i zamykając w słoiku, lub chipsy jabłkowe, susząc plasterki jabłek.

• Jakie jeszcze przetwory można przygotować jesienią?
  • Jak myślicie, co to znaczy zakonserwować żywność?
  • Czy w Waszym domu przygotowuje się jakieś przetwory?
  • W jaki sposób można zakonserwować owoce, grzyby, ogórki i inne warzywa?
  • Co można zakisić, zawekować albo ususzyć?
  • Zastanówcie się dlaczego robimy przetwory na zimę?

Posłuchajcie wiersza:

“W spiżarni”

W spiżarni na półkach
zapasów bez liku.
Są dżemy, kompoty,
złoty miód w słoiku.
I cebula w wiankach,
i grzybki suszone,
Są główki kapusty,
ogórki kiszone.
A gdy będzie w zimie
tęgi mróz na dworze,