Jak tworzy się teatrzyk cieni?

Zainspirowani treścią wiersza pt. „Teatrzyk cieni”, który nam pani przeczytała staraliśmy się odpowiedzieć na pytania: co to jest cień? jak powstaje cień? co jest potrzebne, by powstał cień? W tym celu rozpoczęliśmy badania. Niektórzy z nas szukali cienia w sali np. pod stołem, na dywanie, na ścianach, w łazience inni próbowali sami stworzyć cień za pomocą lampy sufitowej lub latarki, podciągając lub spuszczając żaluzje. Potem zapytaliśmy pana Rysia, gdzie w przedszkolu można znaleźć wyraźny cień. Okazało się, że jest takie miejsce, ale mogą tam pójść tylko te dzieci, które nie boją się ciemności, bo to pomieszczenie nie ma okien i kiedy zgasi się światło to jest zupełnie ciemno. My oczywiście jesteśmy odważni, zwłaszcza, że byliśmy ze swoimi paniami.
       Pan Rysiu zrobił nam wielką niespodziankę, bo przyniósł rzutnik i kiedy zgasło światło sufitowe na ścianie mogliśmy tworzyć cienie z własnych rąk lub szablonów, które wzięliśmy z sali. Nasze cienie różniły się od siebie i zmieniały swoją wielkość. Z początku nie bardzo wiedzieliśmy dlaczego tak się dzieje, dopiero po kilku próbach badawczych zauważyliśmy przyczynę zmieniania się wielkości, wyraźności cieni.
       Jak myślicie drodzy rodzice, co potem powstało w naszej sali? Jeśli chcecie się dowiedzieć to zapraszamy do obejrzenia poniższych zdjęć.