ZADANIE NR 22 – EKSPERYMENT – Jak działa pasta do zębów?

Drodzy Rodzice Kochane Jeżyki 🙂

Powiedzcie dzieciom przysłowia z jajkiem – zapytajcie je jak je rozumieją, wytłumaczcie razem:
Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci.
Tego jeszcze nie było, by jajko kurę uczyło!
Jajko mądrzejsze od kury.

Dzisiaj 22 zadanie dla Was – Wasze RĘCE będą sprawdzać jak działa pasta do zębów i zrobią eksperyment

Jak działa pasta do zębów?

Tak samo, jak ocet rozpuszcza skorupkę, w naszej buzi produkowane przez bakterie kwasy atakują i osłabiają szkliwo naszych zębów.

Oto eksperyment pokazujący, jak działa pasta do zębów na szkliwo.

Potrzebne będą dwa jajka, pasta do zębów, dwie szklanki i ocet. Jedno jajko porządnie nacieramy pastą do zębów, zostawiamy na dobę, po czym spłukujemy pastę.

Do dwóch szklanek nalewamy ocet, do każdej wkładamy jedno jako. Warto podpisać, które jajko miało do czynienia z pastą do zębów, a które nie. Po kilkunastu minutach powinny być widoczne efekty działania octu na skorupki jajek. To z pastą pozostanie nienaruszone, ponieważ pasta do zębów zabezpiecza przed działaniem kwasu, skorupka jajka „bezpastowego” zacznie się rozpuszczać. Jeśli pozostawimy obydwa jajka w occie na kolejnych kilka godzin, zobaczymy, że również jako posmarowane wcześniej pastą poddaje się działaniu kwasu, ale znacznie wolniej niż jajko bez pasty.

Teraz już wiecie dlaczego nie wystarczy umyć zęby raz na tydzień, ale trzeba robić to systematycznie, by podtrzymywać ochronę szkliwa.

Ten eksperyment znalazłam na stronie https://www.juniorowo.pl/lekcja-z-jajem/

Czy zachęciłam Was do systematycznego mycia zębów?   😎

Pamiętajcie jeszcze o jedzeniu zdrowych produktów !!!

Jeżyki powiedzcie rodzicom naszą rymowankę:

„Jedz owoce, warzywa i pij dużo mleka.
Naszym zębom bardzo służy
Taka ZDROWA DIETA”

Jajko z tego eksperymentu możecie wykorzystać do następnego eksperymentu, ale trzeba być bardzo cierpliwym:

Jajko skaczące ( gumowe jajko)

Surowe jajko kurze umieszczamy w słoiku i zalewamy octem na 48 godzin. Po 48 godzinach skorupka jest rozpuszczona, zmywamy ją wodą z kranu, a jajko zostaje tylko w błonce. Widać nawet żółtko! Jajko jest miękkie i odbija się jak piłeczka. Uwaga: nie rzucać mocno i z dużej wysokości bo jednak pęknie!
Dlaczego? Ocet (kwas) działa na skorupkę jajka (zrobioną z wapnia) i powoduje jej mięknięcie.

Ten eksperyment ze skaczącym jajkiem robił już Filip ale nie mam wieści jak mu ono wyszło 🙄

Eksperyment znajdziecie np na stronie https://youtu.be/rjeG_CQLLmg?t=5