Poznajemy „Historię roweru”

Na podstawie prezentacji multimedialnej poszerzyliśmy naszą wiedzę dotyczącą historii rowerów.

Rower pojazd napędzany siłą mięśni osoby nim kierującej przy pomocy przekładni mechanicznej, wprawianej w ruch (najczęściej) nogami.
Typowy współczesny rower klasyczny jest jednośladem dwukołowym. Układ jezdny roweru to koła szprychowe i ogumienie pneumatyczne. Ma hamulce, przerzutki, siodełko, kierownicę, przekładnie łańcuchową, ramę, pedały. 
Historia roweru rozgrywa się na przestrzeni półtora wieku, choć podobno Leonardo da Vinci miał projekt tego urządzenia.
Oto krótka historia roweru

  1. 1813-1817 – Karl Freiherr Drais von Sauerbronn maszynę biegową. 
  2. 1839 Kirkpatrick MacMillan zbudował jednoślad napędzany systemem wahliwych pedałów i popychaczy, połączonych z wykorbioną osią tylnego koła. 
  3. 1868 – Guilmet i Meyer, – opracowanie napędu przekładnią łańcuchową oraz Harry J. Lawson, 
  4. 1871 – James Starley i William Hunter, patent na koło z drutowymi szprychami, pracującymi na rozciąganie. To umożliwia wykonywanie kół o bardzo dużej średnicy i powstanie tzw. bicykli.
  5. 1884-85 – John Kemp-Starley, opracował pierwowzór roweru współczesnego. Wyposażony w koła równej wielkości, kierownicę połączoną bezpośrednio z widelcem i tylne koło napędzane przekładnią łańcuchową. Pojazd nazywał się Rover (Wędrowiec), stąd pochodzenie polskiej nazwy. 
  6. 1888 – John Boyd-Dunlop , opatentował oponę pneumatyczną, co sprawiło, że jazda na rowerze stała się znacznie wygodniejsza. Od tego czasu kształt roweru zmieniał się jedynie nieznacznie. 
  7. 1893 – pierwsze systemy zmiany przełożeń. 
  8. 1972 ? współczesny rower
Ta strona używa cookies. Czytaj więcej na temat polityki cookies.