O przedszkolu
Przedszkole nr 46 zostało powołane do życia w dniu 1 czerwca 1949r. przez Miejski Komitet Pomocy Społecznej. Wówczas mieściło się przy ulicy Palacza 138a w parterowym budynku wolnostojącym, do którego uczęszczało 62 dzieci w trzech grupach wiekowych. Tak funkcjonowało do 3 września 2006r.
Natomiast od 4 września 2006r. jego siedziba została w trybie nagłym przeniesiona do budynku Przedszkola nr 90 przy ulicy Winklera 9, gdyż według oceny rzeczoznawcy ds. zabezpieczenia przeciwpożarowego budynek przedszkola w ówczesnym stanie technicznym – uwzględniając jego konstrukcje, warunki ewakuacji i techniczne zabezpieczenie przeciwpożarowe -uznano za zagrażające życiu ludzi. Od 1 września 2007r. zawieszono jego działalność w związku z zaplanowaną w Wieloletnim Programie Inwestycyjnym na lata 2006-2010 budową nowej siedziby w rejonie dawnej Gospody Targowej. W konsekwencji tych zdarzeń w 2008r. przygotowano projekt nowej inwestycji. Prace budowlane rozpoczęto 5 czerwca 2009r. i zakończono je 3 lipca 2010r. Uroczyste otwarcie, nastąpiło 1 września 2010r. z udziałem wyjątkowych gości, którymi byli m.in. Prezydent Miasta Poznania- Pan Ryszard Grobelny wraz z wice prezydentem Sławomirem Hincem, przedstawiciele wojewody oraz marszałka województwa wielkopolskiego. Nie zabrakło także przedstawicieli Kuratorium Oświaty, Rady Miasta Poznania, oraz władz kościelnych. Otwarcie naszego przedszkola zainaugurowało nowy rok szkolny w poznańskich placówkach oświatowych.
Przedszkole jest placówką 7-oddziałową przeznaczoną dla 175 dzieci. Budynek jest atrialny. Prosta, parterowa bryła składa się z trzech skrzydeł połączonych oszklonymi korytarzami tworzącymi wspólnie patia – ogrody zabawy. Skrzydła zewnętrzne to sale zajęć z oświetleniem naturalnym, o powierzchni ok. 56,72 m². Przy każdej sali znajdują się łazienki dziecięce o powierzchni 16 m², oraz pomieszczenie magazynowe o powierzchni 5,57 m². Z salami rodzice mają kontakt poprzez system wideodomofonów, które zabezpieczają przedszkole przed wejściem na teren niepowołanych osób. Każda sala posiada swoją nazwę i jest odrębna Krainą:
1. w Krainie Odkrywców Zwierząt przebywają Tygryski
2. w Krainie Odkrywców Lasów przebywają Jeżyki
3. w Krainie Odkrywców Łąki przebywają Żabki
4. w Krainie Odkrywców Miasta przebywają Koziołki
5. w Krainie Odkrywców Przygód przebywają Podróżnicy
6. w Krainie Odkrywców Odwagi przebywają Śmiałkowie
7. w Krainie Odkrywców Tajemnic przebywają Poszukiwacze
Skrzydło środkowe to blok kuchenny i sala zajęć ruchowych – Kraina Zabaw – o powierzchni 107,23 m2. Sala jest wykorzystywana do prowadzenia zajęć ruchowych oraz organizowania uroczystości przedszkolnych. Nowoczesna kuchnia wraz z zapleczem kuchennym i pełnym wyposażeniem technologicznym spełnia wymagania Sanepidu, BHP, p.poż. i inspekcji pracy.
Kształt budynku został wkomponowany w teren porośnięty starym drzewostanem. Przed budynkiem zlokalizowane są parkingi, a teren jest ogrodzony ogrodzeniem systemowym. Dzieci mają możliwość codziennego korzystania z dwóch wewnętrznych ogrodów zabawy (każde patio o powierzchni 241,10 m²), oraz zewnętrznego ogrodu przedszkolnego o powierzchni 5184,51m² z odpowiednio dobranymi urządzeniami, dostosowanymi do wieku dzieci. Teren ogrodu jest ogrodzony.
Natężenie ruchu na ulicy Księżycowej, przy której mieści się Przedszkole jest słabe, co sprzyja większemu bezpieczeństwu podczas spacerów. Niedaleko budynku znajdują się duże tereny zielone: park Gustawa Manitiusa przy pływalni „Olimpia”, Lasek Marceliński przy stadionie Lecha – Poznań. Połączenia komunikacyjne są bardzo dobre, zarówno tramwajowe i autobusowe.
Jednopoziomowa, aczkolwiek rozległa architektura budynku wymaga odpowiedniej organizacji, by zapewnić bezpieczeństwo dzieciom, a także niezakłócony kontakt rodzic-nauczyciel. W tym celu zainstalowano wideodomofony, które umożliwiają wzajemną komunikację. Dzieci są przez rodziców doprowadzane bezpośrednio na salę, jak i z nich odbierane. Prosimy przy tym o zakładanie ochraniaczy na buty, z uwagi na zachowanie czystości na korytarzach i salach zajęć.
Cały teren jest całodobowo monitorowany przez system TV i agencję ochrony.