INAUGURACJA PROJEKTU 25-27 listopada 2013r.

25 listopada 2013 r. w Urzędzie Miasta w Poznaniu odbyło się spotkanie przedstawicieli wszystkich partnerów biorących udział w projekcie YALE: Urzędów Miast Poznania i Berlina, przedstawicieli przedszkoli obu stron, członków IMD oraz Freien Universität Berlin.

Spotkanie miało charakter inicjujący współpracę oraz służyło prezentacji partnerów i wymianie pierwszych informacji na temat założeń projektu.

26 listopada odbyło się spotkanie partnerów projektu w Instytucie Małego Dziecka w Poznaniu. Jego celem było przybliżenie uczestnikom kwestii polskiego i niemieckiego systemu edukacji przedszkolnej, polityki rozwoju jakości, zagadnień programowych oraz specyfiki pracy metodą projektów w poznańskich przedszkolach.

IMG_0099[1]

Popołudniu goście z Niemiec odwiedzili nasze przedszkole. Była to dla nas okazja do zaprezentowania swojej pracy, a goście mogli  przyglądnąć się funkcjonowaniu naszej placówki i pracy nauczycielek z dziećmi oraz poznać istotę i efekty pracy metodą projektów.

27 listopada partnerzy niemieccy odwiedzili 2 pozostałe  przedszkola uczestniczące w projekcie – Przedszkole nr 42 i 87.

Podczas spotkania podsumowującego uczestnicy dzielili się swoimi wrażeniami oraz oczekiwaniami dotyczącymi dalszej współpracy.

Zaproponowano  wiele merytorycznych tematów dotyczących kolejnego spotkania partnerów, jakie odbędzie się w Berlinie na początku kwietnia. Duże zainteresowanie budzi wśród polskich uczestników  „praca otwarta” berlińskich przedszkoli, a także metody wdrażania pracy projektowej w Berlinie.