30 kwietnia piątek ,,Wiosenna wyprawa do ogródka-Zdrowe Warzywa”

Dzień dobry Żabkom? Dzień dobry Rodzicom? Przed nami ostatni dzień zajęć zdalnych. We wtorek widzimy się w przedszkolu???

Nadal wizytujemy w ogródku. Jesteśmy z ciocią Sandrą bardzo ciekawe, czy wszystkie Żaby wiedzą, iż rosnące w ogródku  warzywa są bardzo zdrowe? Wyobraźcie sobie, że warzywa bądź owoce zaleca się spożywać aż 5 razy dziennie!!!?

Na początek spróbujcie zaśpiewać i ,,pokazać” piosenkę !!

(źródło: https://youtu.be/4HZy6_f8phA)

Zapoznamy Was teraz z wierszem S.Karaczewskiego ,,Dla każdego coś zdrowego”

Jeśli chcesz się żywić zdrowo,

jadaj zawsze kolorowo!

Jedz owoce i jarzyny,

to najlepsze witaminy!

Jedz razowce z grubym ziarnem,

zdrowe jest pieczywo czarne!

Na kanapkę, prócz wędliny,

połóż listek zieleniny!

I kapusta, i sałata,

w witaminy jest bogata!

Oprócz klusek i kotleta

niech się z jarzyn składa dieta!

Mleko, jogurt, ser, maślanka-to jest Twoja wyliczanka!

Chude mięso, drób i ryba

to najlepsze białko chyba!

Sok warzywny, owocowy,

kolorowy jest i zdrowy!

Sosy lepsze są niż tłuszcze,

niech się w tłuszczu nic nie pluszcze!

Zostaw smalec, dolej olej,

niech na olej będzie kolej!

Dobra także jest oliwa,

bo dla zdrowia sprawiedliwa!

Rodzice, porozmawiajcie z dziećmi zadając im poniższe pytania:

-Co oznacza pojęcie ,,zdrowe jedzenie”?

-Co powinniśmy jeść abyśmy byli zdrowi?

-Jakich produktów należy unikać?

Przekonajmy się jako poradzicie sobie z tym ćwiczeniem? Czy rozróżnicie produkty zdrowe od niezdrowych??

Pokażemy Wam teraz Żabki, piramidę…Nie z klocków?Piramidę żywieniową-ułożoną z produktów do jedzenia!

Pobiegamy teraz po ogródku !!

Na podłodze rozłóżcie 4 kolorowe kartki : żółtą, czerwoną, zieloną i białą ( dzieci chętnie pomalują kartki farbami).

Podczas muzyki (https://youtu.be/H0d-zG2Z2-g)  dzieci poruszają się pomiędzy kartkami. Na przerwę w muzyce wypowiedzcie nazwę dowolnego warzywa ( w kolorze jak na kartkach). Zadaniem dzieci jest usiąść na kolorze kartki zgodnym z wypowiedzianym warzywem. Powtarzamy kilkakrotnie?

Czy chcielibyście zobaczyć jak ogrodnik antek postanowił zmienić swój ogródek? Jak podzielił rosnące w nim warzywa? Przekonajcie się?

( Do zabawy potrzebne będzie wydrukowanie dzieciom poniższych obrazków oraz 4 kartki z zabawy ruchowej-wycięte w kształty jak na filmie)

Po obejrzeniu filmu, zadaniem dzieci jest samodzielne posegregowanie warzyw ze względu na kolor i przyporządkowanie ich do odpowiednich ogródków, z jednoczesnym podaniem nazwy warzywa, jego koloru oraz kształtu ogródka.

Myślę, iż to ćwiczenie nie sprawiło nikomu trudności !

Na zakończenie naszego spotkania, pobawcie się online??

A dla miłośników naszych ,,słuchanek”, kolejna ,,porcja” śledztwa w sprawie zniknięcia śledzi:

Dziękujemy Wam pięknie za aktywność w zajęciach zdalnych!??

Do zobaczenia w przedszkolu

Ciocie Ada z Sandrą