,,Idziemy na wiosenny spacer-Nad staw”

Dzień dobry Żabom! Dzień dobry rodzicom! ?

Już niedługo spotykamy się w przedszkolu!! Przed nami jednak , jeszcze dwa spotkania na zajęciach zdalnych? Dziś ruszamy na kolejny wiosenny spacer. Nad staw! ( Pst.. to jeszcze tajemnica…)

Na dobry początek dnia, zatańczmy ,,Taniec Mai” . Poproście Żaby o szybki kurs tańca?? 3…2…1 :

(źródło:https://youtu.be/UG-WU0ZbgK8)

Teraz poproście, aby Żaby zgadły, gdzie dziś wybierzemy się na wiosenny spacer:

Pływają tam rybki,

poi się zwierzyna, płynie skuter szybki.

Jest bardzo głęboki, a do jego dna

Światło nie dociera nawet w ciągu dnia.  (Staw)

(inspiracja, źródło: Vademecum przedszkolnych zabaw, Zagadki)

Wydrukujcie proszę dzieciom karty do zajęć a  kartę z obrazkami zwierząt dodatkowo należy pociąć wzdłuż linii-to zadanie dla Żab? Rozłóżcie teraz wszystkie karty tak, aby dziecko miało do nich dostęp a wycięte karteczki z obrazkami posegregujcie. Tak przygotowani, ruszamy na wycieczkę!

Jeśli nie macie możliwości wydruku, wykorzystajcie ekran komputera. W takim wypadku, nasze przedszkolaki po przeliczeniu ilości kolejnych zwierząt-wskazują odpowiadającą jej  kartę na ekranie.

W filmie wykorzystano wiersz J. Brzechwy ,,Ryby, Żaby, Raki”. Przeczytajcie dzieciom wiersz, robiąc pauzę po: żaby, ryby, rak; Dzieci mają za zadanie dokończyć zdanie i wskazać na obrazku odpowiednie zwierzę.

Ryby, żaby i raki

Raz wpadły na pomysł taki,

Żeby opuścić staw, siąść pod drzewem

I zacząć zarabiać śpiewem,

No ale cóż, kiedy ryby

Spiewały tylko na niby,

Byle jak.

Karp wydął żałośnie skrzele:

,,Słuchajcie mnie, przyjaciele,

Mam sposób zupełnie prosty-

Zacznijmy budować mosty!”

No, ale cóż, kiedy ryby

Budowały tylko na niby,

(Żaby…)

Rak tedy rzecze: ,,Rodacy, Musimy się wziąć do pracy,

Mama pomysł zupełnie nowy-

Zacznijmy kuć podkowy!”

No, ale cóż, kiedy ryby

Kuły tylko na niby,

(Żaby…)

Odezwie się więc ropucha:

,,Straszna u nas posucha,

Coś róbmy, coś zaróbmy,

Trochę żywności kupmy!

Jest sposób, ja wam mówię,

Zacznijmy szyć obuwie!”

No ale cóż, kiedy ryby

Szyły tylko na niby,

Byle jak.

Lin wreszcie tak powiada:

,,Czeka nas to zagłada,

Opuściliśmy staw przeciw prawu-

Musimy wrócić do stawu”.

I poszły. Lecz na ich szkodę

Ludzie spuścili wodę.

Ryby w płacz, reszta też, lecz czy łzami

Zapełni się staw? Zważcie sami,

Zwłaszcza że przecież ryby

Płakały tylko na niby,

Byle jak.

Ufff…umysł zmęczony. Czas na mały rozruch?

Nasze Żaby będą teraz ŻABAMI!!

Potrzebne będzie koło ( to będzie nasz staw) na podłodze, może być wyznaczone wełną, sznurkiem lub zwiniętym w rulon prześcieradłem. Podczas muzyki, Żaby robią ,,Żabie skoki dookoła stawu”. Przerwa w muzyce, oznacza zbliżającego się bociana; wtedy Żaby wskakują do stawu. Do zabawy wykorzystajcie piosenkę ,,Księżyc raz odwiedził staw” z filmu ,,Akademia Pana Kleksa”

(inspiracja zabawy , źródło: Vademecum przedszkolnych zabaw. Wiosna. Gotowe elementy do kreowania atrakcyjnych zajęć)

( źródło: https://youtu.be/RsP9xtb5YHA)

Uff…Czas, żeby usiąść! Zapraszamy więc nasze Żabki, do pracy z kartami? Odnajdźcie cień kolejno wszystkich zwierząt,  Nazwijcie zwierzę, do którego cień należy oraz połączcie w pary. Ołówek do ręki i do dzieła!!

Jak zawsze, namawiamy Was do wysyłania zdjęć relacjonujących Waszą aktywność podczas zajęć zdalnych? Na koniec nie może zabraknąć spotkania z literaturą na popołudniowy wypoczynek. Dziś druga i ostatnia już część ,,Pralni Pana Szopa” Pani W. Chotomskiej:

Teraz już się żegnamy

Do zobaczenia! Do jutra??

Ciocie Ada i Kasia