PROJEKT BADAWCZY WODA

KOCHANI RODZICE!!!

W poniedziałek 4 listopada rozpoczęliśmy pierwszy w tym roku szkolnym projekt badawczy. Podjęliśmy temat bliski dzieciom:

WODA

Tak jak każdy projekt, będzie się składał z trzech części: rozpoczęcia, realizacji, i zakończenia.

W ramach I ETAPU (który będzie trwał ok. tygodnia):

• Ustalimy, CO WIEMY O WODZIE?  i zarejestrujemy posiadaną wiedzę w formie rysunków i siatki graficznej.
  • Stworzymy listę pytań do projektu, która będzie stanowiła podstawę aktywności badawczej dzieci.
  • Wspólnie z dziećmi zaplanujemy działania badawcze: zajęcia poza terenem przedszkola, spotkania z zaproszonymi ekspertami – osobami, które dobrze znają badany temat lub wizyty w ich naturalnym środowisku pracy.

II ETAP (który będzie trwał ok. 2-4 tygodni) poświęcimy na działania badawcze. Będzie to okazja do zdobycia i rozwijania wielu umiejętności m.in.:

• Formułowania i zadawania pytań osobom dorosłym.
  • Uważnego słuchania dorosłych.
  • Dzielenia się swoją wiedzą z innymi.
  • Zbierania informacji i rejestrowania ich w formie znaków wpisywanych w tabeli.
  • Obserwacji i opisu obserwacji.
  • Wykonywania rysunków z obserwacji i szkiców terenowych.
  • Wykorzystywania przyborów i materiałów konstrukcyjnych, technicznych i plastycznych.
  • Organizowania materiałów i przyborów potrzebnych podczas wizyty ekspertów.
  • Korzystania ze źródeł pomocniczych: książki, foldery, eksponaty, ulotki itp.
  • Przedstawienia i omawiania zdobytej wiedzy za pomocą m.in. rysunków, działań konstrukcyjnych, tańca, zabaw inscenizacyjnych itp.

Po działaniach badawczych i konstrukcyjnych przyjdzie czas na III ETAP zakończenie projektu. Wspólnie przygotujemy wydarzenie kulminacyjne, które umożliwi dzieciom podzielenie się z innymi zdobytą wiedzą i umiejętnościami, pochwalenie się swoimi osiągnięciami, w oparciu o m.in. rysunki, szkice, konstrukcje, wypowiedzi, siatki wstępne i końcowe, listy, zdjęcia, zabawy.

KROPLA

Serdecznie zapraszamy WSZYSTKICH RODZICÓW do wspólnej zabawy oraz pomocy przy realizacji projektu i przy działaniach badawczych, które będziemy przeprowadzać w domach. Wszystkich, którzy mogliby dostarczyć materiałów do badań, wystąpić w charakterze ekspertów lub znają osoby zawodowo związane z WODĄ (np. zoolog, botanik, chemik, pracownik oczyszczalni, hydraulik, ogrodnik, lekarz, ratownik wodny, pracownik pływalni, nurek itp.) zapraszamy do współpracy z nami. Zachęcamy również do śledzenia działań badawczych i konstrukcyjnych dzieci, poprzez odwiedzanie naszej sali i strony internetowej.