Projek badawczy „JABŁKO”

KOCHANI RODZICE!

W poniedziałek 3 listopada rozpoczęliśmy pierwszy w tym roku szkolnym projekt badawczy:

„JABŁKO”.

Tak jak każdy projekt, będzie się składał z trzech części: rozpoczęcia, realizacji i zakończenia.

W ramach I ETAPU :

• Ustalimy CO WIEMY O JABŁKU? I zarejestrujemy posiadaną wiedzę w formie rysunków i siatki graficznej.

• Stworzymy listę pytań do projektu, która będzie stanowiła podstawę aktywności badawczej dzieci.

• Wspólnie z dziećmi zaplanujemy działania badawcze: zajęcia poza terenem przedszkola, spotkania z zaproszonymi ekspertami – osobami, które dobrze znają badany temat lub wizyty w ich naturalnym środowisku pracy.

II ETAP poświęcimy na działania badawcze. Będzie to okazja do zdobycia i rozwijania wielu umiejętności m.in.:

• Formułowania i zadawania pytań osobom dorosłym.

• Uważnego słuchania dorosłych.

• Dzielenia się swoją wiedzą z innymi.

• Obserwacji i opisu obserwacji

• Wykonywania rysunków z obserwacji i szkiców terenowych.

• Wykorzystywania przyborów i materiałów konstrukcyjnych, technicznych i plastycznych.

• Organizowania materiałów i przyborów potrzebnych podczas wizyty ekspertów.

• Korzystania ze źródeł pomocniczych: książki, foldery, eksponaty, ulotki itp.

• Przedstawienia i omawiania zdobytej wiedzy za pomocą m.in. rysunków, działań konstrukcyjnych, tańca, zabaw inscenizacyjnych itp.

Po działaniach badawczych i konstrukcyjnych przyjdzie czas na III ETAP – zakończenie projektu. Wspólnie przygotujemy wydarzenie kulminacyjne, które umożliwi dzieciom podzielenie się z rodzicami lub dziećmi z innych grup, zdobytą wiedzą i umiejętnościami, pochwalenie się swoimi osiągnięciami, w oparciu o m.in. rysunki, szkice, konstrukcje, wypowiedzi, siatki wstępne i końcowe, listy, zdjęcia, zabawy.

drzewko z jabłkami

Serdecznie zapraszamy WSZYSTKICH RODZICÓW do wspólnej zabawy oraz pomocy przy realizacji projektu i przy działaniach badawczych. Wszystkich, którzy mogliby dostarczyć materiałów do badań, wystąpić w charakterze ekspertów zapraszamy do współpracy z nami. Zachęcamy również do śledzenia działań badawczych i konstrukcyjnych dzieci, poprzez odwiedzanie naszej sali i strony internetowej.