Czwartek 9 kwietnia

Czy macie już w Waszych domach

pięknie poozdabiane jajka?

Posłuchajcie opowiadania

,,O kurkach, co znosiły kolorowe jajka”. Fiułkowskiej.

Chyba znacie już te kurki?

Przed świętami, wtedy, kiedy wszyscy zabierają się do malowania pisanek, dwie kurki: Pstroczka i Czubatka robią swojej gospodyni Dorotce miłą niespodziankę. Znoszą kolorowe jajka. Gdaczą, wtedy głośno, by gospodyni przyszła je podziwiać. A dziwić się można, oj można. Jedna z kurek – Pstroczka znosi jajka we wzorki całe, zaś Czubatka –jajka barwne całe. Oj nie mogą się nadziwić wszyscy tym pięknościom. Zazdroszczą Dorotce, że pisanki na święta ma wprawdzie gotowe. Ustawia Dorotka na półce jajka Pstroczki, jajko obok jajka i dla oczu to jest bajka, bo:
pierwsze jajko ma wzorki pasiaste,
drugie jajko jest kwiaciaste,
trzecie- w kropki całe,
czwarte – w gwiazdki małe,
piąte – w trójkąciki,
szóste – w kwadraciki,
siódme – w choineczki,
ósme – we wstążeczki,
dziewiąte – w serduszka,
dziesiąte – wyjątkowe, bo wszystkie wzorki na nim: i paski, i kropki, i gwiazdki, w trójkąty, w kwadraty, w choineczki, w pchełki, w serduszka i w wstążeczki.
Ustawia Dorotka na półce jajka Czubatki. To też bajka, bo:
pierwsze jest pomarańczowe,
drugie – jest brązowe ,
trzecie – jak gotowane raki,
czwarte – jak gorące słońce,
piąte – jak trawa na łące,
szóste – takie jak śliwka na drzewie,
siódme – o siódmym nikt nie wie, bo tak się zdarzyło, że siódmego jajka wcale nie było.
Nie było także ósmego, dziewiątego i dziesiątego i nikt nie wiedział dlaczego.

A teraz mamy dla Was wielkanocną niespodziankę, połóżcie się wygodnie – słuchajcie i wykonujcie (ilustracja ruchowa wiersza P. Siewiera – Kozłowskiej pt. „Czy to jajko czy nie jajko?”) :

W gniazdku jajko raz leżało ( dzieci leżą na dywanie, zwijają się w kulkę), które dziwnie popękało.
Wyszła z jaja głowa mała (dzieci wychylają głowę, obracają ją na boki), małym oczkiem zamrugała (mrugają oczami).
Na niej dziobek też malutki (usta zwijają w dziubek), co rozjaśni wszystkie smutki.
A na końcu małe nóżki (dzieci rozprostowują nogi), każda nóżka ma pazurki (poruszają palcami stóp).
Jeszcze tylko ogon mały (pokazywanie rękami ogona).
Oto kurczak doskonały (dzieci wstają i prezentują wygląd kurczaka wskazując na siebie).

Kurka chciałby zamieszkać i w Waszym pokoju, spróbujecie ją wykonać?

Potrzebne Wam będą:

– klej

– dwie białe kartki, z których wycinamy dw koła- mniejsze(głowa) i większe (tułów) oraz ręce, ktore samodzielnie próbujecie odrysować

– jedna czerwona kartka, z której wykonujemy dziób(również z odrysowanej Waszej rączki), grzebień i nie możemy zapomnieć o nogach

– czarny flamaster lub kredka, którą rysujecie oczy

I GOTOWE, POWODZENIA