Czwartek 2 kwietnia

Czy pamiętacie zabawę w „Gąsienicę Basi”? Jak siedzieliśmy jeden za drugim na dywanie w naszej sali i bawiły się głownie nasze ręce? Przypomnijmy ją sobie, zaprośmy do wspólnej zabawy rodziców, rodzeństwo.
A teraz czas na bajkę o brzydkiej gąsienicy
Po wierzbowej gałązce maszerowała powoli – raz i dwa, raz i dwa – włochata gąsienica. Przyfrunęła na gałązkę biedronka:

– Ale potworny potwór! – zawołała przestraszona i odleciała.

Gąsienicy zrobiło się troszeczkę przykro, ale maszerowała dalej po gałązce – raz i dwa, raz i dwa. Przyleciała pszczoła. Obejrzała gąsienicę od nosa aż do ogona.

– No tak – bzyknęła – piękna to nie jesteś, ale potwór? Przesada.

A gąsienica powolutku maszerowała raz i dwa, raz i dwa, przesuwała się po gałązce. Po chwili na wierzbie wylądowała ważka podobna do małego helikoptera.

„Och, co za dziwne stworzenie” – pomyślała i zapytała:

– Jak się nazywasz, włochaty robaku?

Gąsienica z przerażenia zatrzymała się i postanowiła udawać, że jest gałązką. Po chwili do przerażonej gąsienicy podszedł ślimak, wydawało mu się, że to kawałek dziwnej gałązki i o mało co jej nie zadeptał wielką nogą.

– Co tu robisz? – spytał zdziwiony.

– Czekam – szepnęła gąsienica.

– Na co czekasz? – zaciekawił się ślimak.

– Czekam, żeby pofrunąć daleko.

– Pofrunąć! – ślimak zaczął się śmiać tak, że o mało nie zgubił muszelki – Ty chcesz pofrunąć? W tym grubym futrze? Bez skrzydeł? Możesz najwyżej spaść na ziemię, a wtedy znajdzie cię wrona i zje! – i ślimak śmiejąc się powędrował dalej. Zrobił się wieczór, gąsienica trzęsła się z zimna i ze strachu, przytulona do gałązki. Potem przyszła noc.

A nad ranem…

Czy wiesz, co biedronka, pszczoła, ważka i ślimak zobaczyli rano, gdy się obudzili?

Po gąsienicy nie było śladu, a na gałązce wierzby trzepotał się piękny kolorowy motyl. Prostował skrzydełka i szykował się do lotu.

Przed Wami teraz bardzo ważne zadanie, gąsienica pogubiła części swojego tułowia – ponumerowane od 1 do 10 i musicie jej teraz pomóc je uporządkować. 
Układamy liczby od 1 do 10 tworząc w ten sposób piękną, kolorową gąsienicę.
Na koniec zabawa w matematyczną gąsienicę -odbijamy palcem zamoczonym w farbie odpowiednią ilość segmentów gąsienicy.
Piosenka „Gąsienica Basi”, materiały do ułożenia i uporządkowania tułowia gąsienicy, jak i matematyczna gąsienica zostały przesłane w mailu.
Ta strona używa cookies. Czytaj więcej na temat polityki cookies.