Drodzy Rodzice, Kochane Dzieci

Witamy się dzisiaj „poświątecznie” razem z Feliksem – wielkanocnym zającem. Posłuchajcie opowiadania o zającu wielkanocnym Feliksie, który musiał włożyć wiele wysiłku w to, żeby na Wielkanoc przyjść do wszystkich dzieci.

Zima powoli się wycofuje. Każdego dnia jest coraz cieplej, zbliża się wiosna. Pierwsze wiosenne kwiaty wystawiają odważnie główki z ziemi i wyciągają je do słońca. Wyobraź sobie jak pięknie jest kąpać się w promieniach słońca po długiej, mroźnej zimie! Niektóre drzewa i krzewy wypuszczają listki w najpiękniejszych odcieniach zieleni. Wszędzie czuć życie. Wszystko budzi się ze snu zimowego. Również mały Feliks cieszy się na nadchodzącą wiosnę. Feliks jest zającem wielkanocnym. Mieszka razem z innymi zającami wielkanocnymi na dużym polu niedaleko ciebie. Od kilku dni zające wielkanocne przygotowują się do malowania pisanek. Mieszają farby, które wkrótce będą musiały wykorzystać. Czy znasz już kilka kolorów? Dobrze: czerwony, żółty, zielony, pomarańczowy, fioletowy. Takie kolory mają farby, które przygotowywane są przez zające wielkanocne. Stoją one gotowe w dużych pojemnikach. Trzeba pomalować wiele tysięcy jajek, potem zapakować je i schować w czasie świąt wielkanocnych. Zające wielkanocne czeka kilka bardzo pracowitych dni.
Feliks uwielbia malować pisanki. Wymyśla wciąż nowe wzorki, które bardzo zręcznie maluje. W zeszłym roku wygrał zawody w malowaniu jajek. Jest z tego bardzo dumny. Jajka są najpierw malowane, potem suszone na wielkich stojakach, a następnie nacierane tłuszczem, żeby się pięknie świeciły. Feliks maluje i maluje, nie może już przestać. Również pozostałe zające są niezmiernie pracowite. Wreszcie gotowe, wszystkie jajka są pomalowane i lśnią wspaniale wszystkimi kolorami. Feliks przynosi swój duży kosz, ostrożnie napełnia go cennymi jajkami i zakłada kosz na plecy. Wyrusza w drogę, ponieważ jutro jest Wielkanoc. Musi więc pospieszyć się. Wszystkie zające udają się w drogę do wielu dzieci, które jutro będą szukały ich gniazd. Jest piękna, słoneczna pogoda.
Poczuj, jak jest ciepło! Żaby kumkają, ptaki ćwierkają, jest tak spokojnie. Cały świat wydaje się być w porządku.
   Feliks dotarł do następnego domu, w którym trzeba ukryć jajka. Starannie wybiera odpowiednie miejsca. Dzieci przygotowały dla niego marchewkę i miskę wody. Z wdzięcznością przyjmuje ten dar. Teraz Feliks musi iść dalej, już czas. Rozdał prawie wszystkie jajka, wkrótce skończy. Musi jeszcze tylko przejść na drugą stronę rzeki i schować jajka dla dzieci, które tam mieszkają. Feliks zauważył małą łódkę. Wstawia do niej kosz i zaczyna wiosłować. To męczące. Robi mu się gorąco. Poczuj, jak mu jest gorąco! Nagle łódka przewraca się. Feliks i kosz lądują w lodowatej wodzie. Wszędzie wkoło pływają cenne pisanki. Feliks płynie szybko na brzeg. Sam nie złapie jajek. Co ma robić? Wtedy podchodzą zwierzęta, które mieszkają nad rzeką. Chcą pomóc Feliksowi. Wyobraź sobie, jakie zwierzęta mieszkają nad rzeką! Są tam kaczki, żaby, ptaki i szop pracz. Tak szybko, jak tylko potrafią, znoszą jajka na brzeg. Po chwili wszystkie pisanki znowu są w koszu Feliksa, ale farby ucierpiały w wodzie. Feliks reperuje je starannie i układa znowu w koszu. Pracuje przez całą noc i w ostatniej sekundzie udaje mu się schować jajka. Po chwili nadbiegają dzieci, które z zapałem szukają pisanek. Feliks cieszy się z ich szczęśliwych min. Teraz wyrusza w drogę powrotną do domu. Jest bardzo zmęczony, jego ramiona i nogi są bardzo ciężkie, ciężkie i zmęczone. Poczuj, jakie ciężkie i zmęczone są jego ramiona i nogi! W domu kładzie się natychmiast na miękkim łóżku. Tak przyjemnie jest leżeć w ciepłym, miękkim łóżku. Poczuj, jak ciężkie i zmęczone są jego powieki! Wkrótce zasypia. We śnie widzi jeszcze raz promieniejące  radością twarze dzieci. Uśmiecha się przy tym radośnie.
    Wesołych Świąt Wielkanocnych!

(Gabriele Hermanns – 33 odprężające opowiadania dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym)

A jak Wam minęły Święta? Może chcecie nam o tym powiedzieć – przysłać zdjęcie?

Oto świąteczne przygotowania u Niny, Rity i Kacperka. Natomiast zajączki na zielonej trawce zrobiła Zosia z rodzicami 🙂

Pozdrawiamy serdecznie życząc miłego dnia 🙂

Wasze ciocie