Pisanki, kraszanki, drapanki….

Kochani Śmiałkowie!

Czego nie mogą doczekać się wszystkie dzieci tuż przed Wielkanocą? Oczywiście ozdabiania jajek!

ZADANIE 1

Czy wiecie, że nie wszystkie ozdobione wielkanocne jajka nazywamy pisankami? Jajka można ozdabiać różnymi technikami:

Kraszanki

Kraszanki to jajka jednokolorowe, bez żadnego wzoru. Kiedyś jajka barwiono tylko w naturalnych, roślinnych barwnikach. odpowiednie rośliny gotowano razem z jajkami w wodzie, by nadać skorupkom odpowiedni kolor:

• Łupiny cebuli – odcień żółty, brązowy, czerwony
  • Buraki – kolor różowy
  • Czerwona kapusta – kolor niebieski

Drapanki

Zabarwione jajka (czyli kraszanki) można dalej ozdabiać. Jedną z technik jest wydrapywanie wzorów ostrym narzędziem, np nożykiem. Ta technika wymaga ogromnej wprawy i umiejętności! Śmiałkowie, nie próbujcie sami robić drapanek, gdyż łatwo możecie się skaleczyć! Możecie natomiast zobaczyć jak powstają drapanki:

Pisanki

Pisanki to szczególne jajka, wykonane bardzo starą techniką. Na jajka nanosi się wzory z gorącego roztopionego wosku. Następnie pisankę barwi się jak kraszankę. Miejsca pokryte woskiem nie zabarwią się i dzięki temu wzory będą widoczne. Pisankami nazywa się dziś wszystkie inne ozdobione wielkanocne jajka, jednak warto pamiętać, że prawdziwe pisanki to właśnie te woskowe!

Oklejanki

Pewnie domyślacie się już czym są oklejanki! Oczywiście są to jajka oklejone różnymi materiałami. Mogą to być kawałki papieru, roślin, tkanin… właściwie wszystkiego czym dałoby się okleić jajko.

Zatem Kochani Śmiałkowie, czas na Wasze pisanki! Z niecierpliwością czekamy na efekty Waszej pracy! Wszystkie nadesłane pisanki umieścimy na stronie internetowej! Powodzenia 🙂

Poniżej znajdziecie więcej pomysłów na wykonanie pisanek:

Pisanki, kraszanki, malowanki, oklejanki…czyli 26 sposobów jak ozdobić (lub też zrobić) jajka na Wielkanoc:-)

ZADANIE 2

Posłuchajcie piosenki o pisankach (nagranie zostało przesłane drogą mailową)

Pisanki
sł. Krystyna Różecka
muz. Franciszka Leszczyńska

Pisanki, pisanki
jajka malowane.
Nie ma Wielkanocy
bez barwnych pisanek.
Pisanki, pisanki
jajka kolorowe.
Na nich malowane
bajki pisankowe.
Na jednej kogucik,
a na drugiej słońce.
Śmieją się na trzeciej
laleczki tańczące.
Na czwartej kwiateczki,
a na piątej gwiazdki.
Na każdej pisance
piękne opowiastki.

Odpowiedzcie na pytania:
Co było namalowane na pierwszej pisance?
Co było namalowane na drugiej pisance?
Co było namalowane na trzeciej pisance?
Co było namalowane na czwartej pisance?
Co było namalowane na piątej pisance?

ZADANIE 3

Zabawa z pisankami
Wytnijcie jajka z papieru. Możecie skorzystać z szablonu poniżej.
Narysujcie na każdym innego rodzaju ozdoby, mogą być takie jak w piosence.

Ułóżcie swoje pisanki na stole i spróbujcie z domownikami zabawić się w „Pisankowe pytania”. Każdy uczestnik układa pytania i odpowiada na pytania innego uczestnika. Za każdą prawidłową odpowiedź można zdobyć punkt. Ustalcie zasady przed rozpoczęciem gry w zależności od ilości uczestników.

Przykładowe pytania:

• Która z kolei pisanka ma wzór w gwiazdki?
  • Jaki wzór jest na dziewiątej pisance?
  • Między którymi pisankami jest pisanka w kwiatki?
  • Ile jest pisanek licząc z lewej do prawej strony?
  • Ile jest pisanek licząc z prawej do lewej strony.
  • Ile jest pisanek po prawej stronie pisanki w słoneczka? Itp.

ZADANIE 4

Dokończcie szlaczki, a następnie udekorujcie nimi pisankę (karta pracy przesłana mailem)

Poniżej wiosenne porządki Helenki i Kacperka!