Nadchodzi Niedziela Palmowa

Kochane Dzieci!

Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc. Siedem dni przed Wielkanocą obchodzimy tzw. Niedzielę Palmową, która rozpoczyna Wielki Tydzień. Z tym dniem związana jest szczególna tradycja! Od wielu lat tego dnia zanosi się gałązki palmowe do kościołów, by je poświęcić. Ale w naszym kraju trudno o prawdziwe gałązki palmowe, gdyż palmy są roślinami egzotycznymi. Dlatego zaczęto wykonywać tzw. Palmy wielkanocne z gałązek wierzby, suchych traw, kwiatów, bukszpanu, bazi , kolorowych wstążek, a nawet krepy. Te różnokolorowe elementy przyczepia się lub przywiązuje wokół kijka.

W niektórych wsiach i miasteczkach odbywają się konkursy na największą i najpiękniejszą palmę wielkanocną. Zobaczcie sami!

Drogą mailową przesłałyśmy Waszym Rodzicom małe wielkanocne kalendarium. W nim również znajdziecie informacje na temat Niedzieli Palmowej.

ZADANIE 1

Spróbujcie przegłoskować wyraz palma. Powiedzcie ile ma głosek.

Zwróćcie uwagę, że oba obiekty przedstawione poniżej noszą taką samą nazwę!

Czy znacie inne wyrazy, które brzmią tak samo a oznaczają dwie zupełnie inne rzeczy?

ZADANIE 2
Z dostępnych w domu materiałów wykonajcie palmę wielkanocną. Możecie wykorzystać do tego kijek lub gruby patyk, kolorową krepę, bibułę, wstążki, gałązki bukszpanu, sznurek, nitkę, drucik, taśmę klejącą.

Czekamy na fotografie Waszych prac!

ZADANIE 3
Czas na trochę wiosennej matematyki!
Policzcie tulipany i pokolorujcie je według instrukcji!

Spróbujcie dorysować brakujące elementy, tak by oba bukiety były takie same.

Ile żonkili jest na obrazku?
Ile żonkili jest w jednej wiązance?
Ile płatków ma każdy kwiatek?
Ile liści jest w każdej wiązance?
Ile liści jest łącznie w obu wiązankach?

ZADANIE 4
Na koniec mamy dla Was palmową kolorowankę.