O mamma mia!

Kochani Śmiałkowie!

Czy pamiętacie Wasze przedstawienie z okazji Dnia Babci i Dziadka? “O Mamma Mia! O Santa Madonna!” wołał jeden z Czerwonych Kapturków… Zgadnijcie jaki kraj dziś odwiedzimy!
Przyjrzyjcie się poniższej mapie. To mapa Włoch. Co przypomina Wam kształt tego kraju?

Stolicą Włoch jest Rzym.
Zwróćcie uwagę na barwy włoskiej flagi.

ZADANIE 1
Tradycyjne dania pochodzące z Włoch bardzo często goszczą na stołach także w Polsce! Czy potraficie wskazać dania kuchni włoskiej spośród poniższych zdjęć?

Typowe włoskie potrawy to oczywiście spaghetti po bolońsku i pizza! We Włoszech często jada się też wiele innych dań z makaronem! Może wspólnie z rodzicami przygotujecie jakieś włoskie danie, np pizzę?

Proponujemy również żebyście wykonali sztuczną pizzę dowolną wybraną przez Was techniką

• z masy solnej. Po wysuszeniu pomalujcie ją farbami.
  • z plasteliny wyklejając pizzę na kawałku kartonu wyciętym w kształt koła
  • z kolorowego papieru, gazetek reklamowych, gotowych obrazków, przyklejając składniki na papierowe koło

Zdjęcie pizzy z masy solnej zaczerpnięte ze strony:

Znajdziecie tam również przepis na masę solną!

ZADANIE 2
Matematyczna Pizza

Przygotujcie:

• białe lub kolorowe kartki
  • nożyczki
  • ołówek
  • kredki
  • talerzyk (do odrysowania kształtu dużego koła)

Zadanie:

Odrysujcie i wytnijcie 3 duże koła równej wielkości.
Pierwsze koło złóżcie na pół.
Drugie koło złóżcie na pół i jeszcze raz na pół.
Trzecie koło złóżcie na pół, jeszcze raz na pół i jeszcze raz na pół.
W ten sposób otrzymaliście 3 pizze. Każda z nich podzielona jest na inną liczbę kawałków. Powiedzcie na ile kawałków podzielona została pizza nr 1, nr 2 i nr 3. Teraz narysujcie po śladzie ołówkiem linie w miejscach, w których zaginaliście kartkę. Wytnijcie kawałki pizzy po liniach. Ułóżcie każdą pizzę w całość z wyciętych kawałków.

Pizza nr 1 (Podzielona na 2 części)
Ta pizza podzielona jest na 2 połowy.

• Na każdej połowie pizzy narysujcie po 2 plasterki szynki. Ile plasterków szynki jest teraz na na całej pizzy?
  • Na każdej połowie pizzy narysujcie po 3 listki bazylii. Ile listków bazylii jest teraz na całej pizzy?
  • Na każdej połowie pizzy narysujcie po 4 oliwki. Ile oliwek jest teraz na całej pizzy?
  • Ile oliwek, listków bazylii i plasterków szynki jest łącznie na jednej połowie pizzy?

Pizza nr 2 (Podzielona na 4 części)
Każdy z czterech kawałków tej pizzy to “ĆWIERĆ” lub “ĆWIARTKA”.

• Na każdej ćwiartce narysujcie po 1 plasterku salami. Ile plasterków salami jest na całej pizzy? Ile plasterków salami jest na połowie pizzy?
  • Na każdej ćwiartce narysujcie po 2 pieczarki. Ile pieczarek jest na całej pizzy? Ile pieczarek jest na połowie pizzy?
  • Na każdej ćwiartce narysujcie po 3 oliwki. Ile oliwek jest na całej pizzy? Ile oliwek jest na połowie pizzy?

Pizza nr 3 (Podzielona na 8 części)
Ile osób może zjeść tę pizzę, jeśli każda osoba dostanie jeden kawałek?

• Gucio i Nikodem chcieliby zjeść razem tę pizzę. Po ile kawałków zje każdy z nich jeśli podzielą się po równo?
  • Jagoda, Gabrysia i Nina chcą zjeść razem tę pizzę. Każda chciałby zjeść po 3 kawałki. Czy to możliwe?
  • Przy stole siedzą 4 osoby. Po ile kawałków może zjeść każda z nich, żeby było sprawiedliwie?

ZADANIE 3
Posłuchajcie piosenki o Włoszech i Rzymie. Dowiecie się z niej kilku ciekawostek!

Poniżej znajdziecie też kilka ciekawych informacji o pizzy:

ZADANIE 4
Czas na bajkę prosto z Włoch! Posłuchajcie najsłynniejszej włoskiej bajki “Pinokio”

(Drodzy Rodzice, bajka jest dość długa, dobrze podzielić słuchanie na części i porozmawiać z dzieckiem o treści bajki w przerwach posiłkując się poniższymi pytaniami)

Pytania do bajki:

• Jak miał na imię stolarz?
  • Co stolarz zrobił z kawałka gadającego drewna?
  • Jak Gepetto nazwał pajacyka?
  • Dokąd Gepetto zabrał Pinokia?
  • Co wydarzyło się na targu?
  • Dokąd trafił Gepetto?
  • Dokąd przyszedł Pinokio gdy został sam?
  • Co dostał Pinokio od dyrektora cyrku?

• Kogo Pinokio spotkał w gospodzie?
  • Czy Lis i Kot mieli dobre zamiary?
  • Jaką intrygę wymyślili Lis i Kot?
  • Co Pinokio zrobił ze złotem?
  • Co zrobili ze złotem Pinokia Lis i Kot?

• Co działo się z nosem Pinokia gdy kłamał?
  • Dlaczego Pinokio kłamał opowiadając wróżce o sobie? Jak wyjaśnił wróżce swoje kłamstwa?
  • Co obiecała Pinokiowi wróżka?
  • Co powiedziała Pinokiowi sroka?
  • Jaką wiadomość przekazał Gołąb Pinokiowi od ojca?

• Dokąd dotarł Pinokio w poszukiwaniu Gepetta?
  • Co stało się z Gepettem na morzu?
  • Kogo Pinokio poznał w szkole?
  • Na co namówił go Piotr? Dokąd chciał zabrać Pinokia?
  • W co zamieniały się dzieci w Krainie Leni?
  • Jak i gdzie Pinokio znalazł Gepetta?