MAJÓWKA

Kochani Śmiałkowie!

Kończymy zajęcia związane z ekologią! Teraz wszyscy już wiemy w jaki sposób chronić Naszą Wspaniałą Planetę Ziemię!

Posłuchajcie piosenki Majki Jeżowskiej o naszej planecie:

ZADANIE 1
Na koniec tematu zobaczcie jak wyglądało życie dwóch rodzin, państwa Brudasińskich i państwa Eko-Malińskich. Jak myślicie, która rodzina dbała o środowisko, a która nie?

Pytania do filmu:

• W jaki sposób państwo Eko-Malińscy chronili naturę?
  • Do czego wykorzystywali słońce i wiatr?
  • W jaki sposób Eko-Malińscy oszczędzali wodę, a w jaki energię elektryczną?
  • Co Eko-Malińscy robili, by nie zaśmiecać Ziemi?

ZADANIE 2
Przed nami Majówka! Czy wiecie, dlaczego na początku maja wszyscy Polacy świętują? Jest kilka powodów:

1 maja obchodzimy Dzień Pracy. Ale czy praca to powód do świętowania? Obchodzimy ten dzień, by pamiętać, że praca jest bardzo ważna w życiu każdego człowieka. A Wy jaką pracę chcielibyście wykonywać w przyszłości? Posłuchajcie wybranych fragmentów książeczki o poszczególnych zawodach:

Drodzy Rodzice! Książeczka jest długa, ale spora część to ilustracje lub zadania (przeznaczone raczej dla dzieci szkolnych). Przeczytanie wybranych krótkich fragmentów opisujących poszczególne zawody nie zajmie zbyt wiele czasu. Możecie czytać dzieciom np o jednym, dwóch, trzech zawodach dziennie lub wybrać ze spisu treści zawody, które szczególnie dzieci zainteresują.

Śmiałkowie, narysujcie swój autoportret z przyszłości! Przedstawcie siebie wykonujących wymarzony przez Was zawód! Wasz rysunek będzie nosił tytuł “Oto ja jako…” np. Astronautka, nauczyciel, reporterka, fryzjer, kucharz, śpiewaczka, tancerz, programistka, architekt, trenerka itd.

ZADANIE 3

2 maja to ŚWIĘTO FLAGI PAŃSTWOWEJ
Doskonale znacie barwy naszej Flagi Narodowej! Zapytajcie rodziców, czy macie Flagę w domu. Tradycja nakazuje by wywiesić ją w oknie na czas majowych świąt. Możecie też wykonać własną Flagę z papieru i patyczka do szaszłyków!

ZADANIE 4

3 maja to ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA
Wszędzie tam, gdzie żyją ludzie, muszą być ustalone jakieś zasady. Doskonale wiecie, że na boisku podczas meczu obowiązują pewne reguły gry, w przedszkolu również ustalaliśmy różne zasady w grupie, zapewne w domu także ustalacie z rodzicami co możecie, co powinniście a czego nie wolno robić. W każdym państwie również potrzebne są takie zasady, czyli prawa i obowiązki każdego obywatela. To one są zapisane w KONSTYTUCJI, niewielkiej książeczce.

Pierwsza Konstytucja w Polsce została uchwalona ponad 200 lat temu, właśnie 3 maja, dlatego ten dzień do dziś jest ważnym świętem!

Zastanówcie się wspólnie z rodzicami nad zasadami obowiązującymi w Waszym domu. Może warto byłoby sporządzić plakat przedstawiający prawa i obowiązki w Waszej rodzinie?

Zachęcamy Was Kochani do ćwiczeń gimnastycznych wzmacniających Wasze ręce!