Drugie życie odpadów

Kochani Śmiałkowie!

Wiecie już jak i dlaczego należy segregować odpady. Jednak zanim jakiś przedmiot trafi do pojemnika na śmieci, zastanówcie się, czy nie dałoby się go jeszcze do czegoś wykorzystać!
Może uda Wam się dziś znaleźć nowe zastosowanie dla plastikowego kubeczka po jogurcie, albo pudełka po herbacie?

 

ZADANIE 1
Jeśli udało Wam się już zgromadzić i posegregować jakieś odpady w wykonanych i oznaczonych przez Was pojemnikach, spróbujcie przerobić niektóre z tych przedmiotów na instrumenty muzyczne! Z pustej butelki można zrobić grzechotkę, wsypując do niej drobne elementy, a jeśli przymocujecie folię do kubeczka po jogurcie przy pomocy gumki recepturki, powstanie mały bębenek.

 

 

Poniżej znajdziecie więcej pomysłów na instrumenty muzyczne z odpadów:

http://figlujemy.blogspot.com/2015/10/10-instrumentow-domowej-roboty.html

https://ekodziecko.com/category/instrumenty

Zabawy z wyobraźnią – instrumenty muzyczne

 

 

ZADANIE 2
Czy potraficie już zaśpiewać piosenkę “Świat w naszych rękach”? Poćwiczcie śpiewanie wraz z przesłanym w piątek nagraniem. Podczas słuchania lub śpiewania, wykorzystajcie wykonane instrumenty. Z pewnością uda Wam się stworzyć niepowtarzalny akompaniament (czyli muzykę graną na instrumentach do śpiewanej piosenki). A może nagracie Wasze muzyczne popisy i prześlecie do nas drogą mailową?

 

Poniżej kolejna piosenka, do której można pograć na wykonanych instrumentach. Pamiętajcie, żeby grając słuchać rytmu piosenki.

 

Pieśń o Ziemi

 

Zobaczcie do czego jeszcze możecie wykorzystać odpady:

Po wydrukowaniu powyższej grafiki, możecie pociąć ją na kawałki, wymieszać je, a później na nowo dopasować odpady do przedmiotów z nich zrobionych.

Wiemy, że uwielbiacie budować i konstruować, dlatego zachęcamy Was też do wykorzystania odpadów w Waszych zabawach konstrukcyjnych! Z pudełek, zakrętek, kubeczków, butelek, czy rolek po papierze toaletowym można naprawdę dużo wyczarować!

 

ZADANIE 3
Czas na odrobinę matematyki!
I tu przydadzą się Wam odpady.
Do obliczeń możecie użyć np. zakrętek po napojach.

  • Zosia wrzuciła do śmietnika 2 pudełka, Helenka 2 butelki, a Filip 1 szklany słoik. Ile odpadów wyrzuciły razem dzieci do śmietnika?
  • Jagoda wyrzuciła do pojemnika na papier 1 pudełko po herbacie, Melania wyrzuciła 3 pudełka, a Vincent dołożył jeszcze 2 pudełka. Ile pudełek wyrzuciły dzieci?
  • Dzieci robiły instrumenty z odpadów. Nadia zrobiła 5 grzechotek, Ziemek zrobił 2 bębenki, a Nikodem zbudował 1 gitarę. Ile razem instrumentów zrobiły dzieci?
  • Hania miała 7 pustych słoików. Wyrzuciła 3 słoiki. Ile słoików zostało Hani?
  • Leon miał 8 kubeczków po jogurcie. 2 kubeczki wyrzucił, a 2 oddał Gabrysi. Ile kubeczków zostało Leonowi?
  • Nina miała 7 słoików. Z 3 słoików zrobiła wazoniki, a resztę słoików wyrzuciła. Ile słoików wyrzuciła Nina?
  • Iga miała 6 plastikowych nakrętek. Z 3 nakrętek zrobiła pionki do gry, a resztę dała Tymonowi. Ile nakrętek dostał Tymon?
  • Sergiusz chce wyrzucić 5 plastikowych butelek. Zgniótł już 3 butelki. Ile jeszcze butelek musi zgnieść?
  • Wiktor potrzebuje 8 rolek po papierze toaletowym, żeby zrobić lunetę. Uzbierał już 5 rolek. Ile rolek jeszcze mu brakuje?

 

ZADANIE 4
Czas na kolejne opowiadanie z cyklu Leniwe Literki. Opowiadanie i karta pracy zostały wysłane drogą mailową.

Ta strona używa cookies. Czytaj więcej na temat polityki cookies.