Dzień „Małej Kobietki”

Historia

Za pierwowzór Dnia Kobiet przyjąć można obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. Było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia.

Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Zapoczątkowane zostały one przez Socjalistyczną Partię Ameryki.

W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet.

Dzień Kobiet współcześnie

Dzień Kobiet jest obecnie oficjalnym świętem w AlbaniiAlgieriiArmeniiAzerbejdżanieBiałorusiBośni i HercegowinieBrazyliiBułgariiBurkina FasoKamerunieChinachKubieLaosie,KazachstanieKirgistanieMacedoniiMołdawiiMongoliiCzarnogórzePolsceRumuniiRosjiSerbiiTadżykistanieUkrainieUzbekistanieWietnamieWłoszech i Zambii. Mężczyźni wręczają wtedy znajomym kobietom – matkom, żonom, partnerkom, koleżankom kwiaty i drobne podarunki.

Mężczyźni ze „Śmiałków” pamiętali o kobietach w swojej grupie i tego dnia złożyli im życzenia oraz wręczyli drobne upominki.

Ta strona używa cookies. Czytaj więcej na temat polityki cookies.