Podróże małe i duże – Włochy

Dzień dobry Poszukiwacze, zapraszam was w podróże małe i duże 🙂

Dziś witają was piękne Włochy

Flaga Włoch

Włochy (po włosku Italia) – to państwo położone na południu Europy w regionie Morza Śródziemnego.

Legenda o powstaniu Rzymu
„Dwaj bracia bliźniacy- Remulus i Remus – jako niemowlęta zostali przez swoją matkę umieszczeni w koszu i spuszczeni na wody włoskiej rzeki Tybr, by uniknąć śmierci z rąk złego wuja, który obawiał się o swój tron. Dzieci zginęły by niechybną śmiercią ,gdyby nie wilczyca , która znalazła płaczące dzieci w trzcinach na brzegu rzeki. Własnym mlekiem wykarmiła chłopców i chroniła ich do czasu, gdy braćmi zaopiekował się pasterz wypasający owce w okolicy. Kiedy chłopcy urośli , jeden z braci założył miasto w miejscu , gdzie odnalazła ich wilczyca i nadał mu nazwę ROMA”. Na pamiątkę tego wydarzenia symbolem Rzymu jest posąg karmiącej wilczyc.

Poszukiwacze odczytajcie nazwę  ROMA na wspak. jakie słowo wam wyszło?

AMOR– co w języku włoskim znaczy „miłość”. Włosi uważają, że Rzym to miasto miłości i że kto raz zobaczy Rzym , zakocha się w jego pięknie i zawsze będzie do niego wracał.

Godło Włoch

Zapraszam na film ⇒ ciekawostki Rzym

Poznajmy kilka najważniejszych miejsc we Włoszech

Koloseum – Jest to duża, eliptyczna budowla o długości 188 m i szerokości 156 m, obwodzie 524 m, wysokości 48,5 m, z pojemną widownią, która mogła pomieścić od 45 do 50 tysięcy widzów. W koloseum odbywały się w nim m.in. walki gladiatorów

Krzywa wieża – Wkrótce po rozpoczęciu budowy w 1174 wieża zaczęła odchylać się od pionu, co próbowano korygować w czasie budowy (np. wydłużając kolumny po jednej stronie wieży). Wieżę budowano w 3 etapach. Cała budowa trwała 199 lat. Mimo niebezpieczeństwa, jeszcze w 1350 dodano ostatnie piętro, w którym umieszczono dzwony. W XIX wieku zaczęto podejmować pierwsze próby powstrzymania przechylania się wieży, co przyniosło jednak przeciwny skutek.
Wieża jest zbudowana z białego marmuru. Jej masę ocenia się na 14 tysięcy ton.

Bazylika – Bazylika św. Piotra to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych kościołów świata.W 1942 roku papież Pius XII ogłosił, że pod bazyliką odnaleziono grób świętego Piotra. Choć efekty tamtych prac archeologicznych nadal budzą wiele wątpliwości to dla wielu chrześcijan jest jasnym, że w podziemiach właśnie tego kościoła spoczęły szczątki pierwszego papieża.

Wenecja – Wenecji nie da się opisać ani do niczego porównać. Jest jedyna w swoim rodzaju. Nazywana najpiękniejszym miastem świata. Trudno w to uwierzyć, ale cała Wenecja zbudowana jest na drewnianych palach.

Wiecie jakie są najsłynniejsze potrawy włoskie ?

Zadanie dla was:

Wspólnie z rodzicami przygotujcie jedną z włoskich potraw. Bedzie niewątpliwie pysznie 😉

Powodzenia