Podróże małe i duże – Dania

Cześć Poszukiwacze!

Dzisiaj zapraszam was w podróż do Danii

1. Rozpoznacie flagę Danii?

2. Królestwo klocków lego

Wiecie dzieciaki ze, wasze ukochane klocki lego pochodzą z Danii.To tam właśnie rozpoczęła się historia produkcji najbardziej znanych i lubianych klocków.

Firma została założona w 1932 roku przez Olego Kirka Christiansena. Lego rozpoczął produkcję swoich kultowych klocków w 1958 roku. Od ponad 60 lat sprzedaje się na całym świecie ponad 320 miliardów klocków Lego – prawie 60 klocków na każdego człowieka na świecie.

Zapraszam was na historie powstania klocków LEGO

3. W krainie Wikingów

Jednym z najważniejszych ośrodków kultury Wikingów jest Ribe, najstarsze miasto w Danii. W Ribe stworzono Centrum Wikingów – zrekonstruowaną średniowieczną osadę z warsztatami rzemieślników, targowiskiem, farmą ze zwierzętami, przystanią czy bogato zdobionym ratuszem. Dzieci mogą tu nauczyć się obrabiać drewno i kamień, strzelać z łuku, grać w gry Wikingów, robić chleb, najpierw mieląc mąkę na żarnach, a potem wypiekając na ogniu, odbyć szkolenie wojownika, jak i zobaczyć przy pracy kowala czy mincerza.

4. Legoland

Legoland to park rozrywki położony w Billund, w Danii. Został otwarty w 1968 i jest on największym parkiem Legoland na świecie. Wszystko jest w nim z klocków Lego, przez co obserwowane z wysokości przypomina miasteczko. W Legolandzie znajdują się różne atrakcje, między innymi miniatury autentycznych budowli(stadion drużyny FC København, Pałac Królewski, olbrzymi posąg Indianina, statua wolności i inne miniatury, związane zwłaszcza z tematyką duńską), karuzele, kina. Ponadto organizowane są także spektakle z udziałem aktorów. W Legolandzie znajduje się również ponad 30-metrowej wysokości kolejka górska oraz hotel o nazwie „Hotel Legoland”. Park zajmuje powierzchnię 123 000 m². „Leg godt” w języku duńskim oznacza „Baw się dobrze”.

Zadanie dla Was Poszukiwacze.

W przedszkolu budowaliście rewelacyjne konstrukcje z klocków które można było zostawić na wystawie by wszyscy je podziwiali . Dzisiaj bawimy się w konstruktorów we własnych domach. Budujcie, konstruujcie , bawcie się  😀

„Leg godt”- „Baw się dobrze”.