31 marca

Kochani Poszukiwacze!

Wielkanoc tuż, tuż, a Wiosna zaczyna się nieco panoszyć. Wczoraj zaokienne termometry wskazywały 21 stopni Celsjusza! Mamy nadzieję, że aktywnie korzystaliście z pięknej pogody. Przed Wami kolejne wyzwania:

 

ZADANIE 1

To już ostatni dzień marca, wypadałoby więc przypomnieć sobie naszą marcową piosenkę! Ciekawe, czy rozpoznacie, kto ją śpiewa i na jakim gra instrumencie… 

Zaśpiewajcie piosenkę razem z ciocią!

 

ZADANIE 2

Można jeść je pod wieloma postaciami: smażone, sadzone, na miękko, na twardo, jest składnikiem wielu wypieków i gra główną rolę na wielkanocnym stole… Czy już wiecie o czym mowa? Posłuchajcie wiersza Jana Brzechwy o jajku, które było mądrzejsze od kury!

 

ZADANIE 3

Jajka, z którymi najczęściej mamy do czynienia, to jajka kurze. A czy potraficie rozpoznać jajka innych ptaków? Spróbujcie odgadnąć, które jajo jest czyje. Wskażcie, które jajo jest największe, a które najmniejsze.

Zobaczcie też, jak Matka Natura „maluje pisanki”. Na planszach poniżej znajdują się jaja różnych gatunków dzikich ptaków. Policzcie jajka na każdej planszy. Na której planszy jest najwięcej, a na której najmniej jajek?

W przedszkolu pomalowaliście farbami piękne pisanki. Może uda Wam się zabarwić jajka naturalnymi, ekologicznymi barwnikami? Barwę żółtą uzyskacie gotując jajka z odrobiną kurkumy. Popatrzcie na zdjęcie i opowiedzcie, co będzie potrzebne do uzyskania pozostałych barw.

 

źródła:
http://dzialprzyrody.blogspot.com/2014/04/
https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/kolorowa-wielkanoc-z-pieknymi-dekoracjami-5-latwych-sposobow-na-przygotowanie-pisanek

 

ZADANIE 4 

Zabawy badawcze z jajkiem

Z pewnością przed Wielkanocą w Waszych domach nie brakuje jajek. Czas więc trochę z nimi poeksperymentować.

Na początek zastanówcie się:

  1. Kto znosi jajka?
  2. Jakie potrawy robimy z jajek?
  3. Czy jajka są zdrowe?

Razem z rodzicami przygotujcie jajka surowe i ugotowane na twardo, ale pomieszajcie jajka, tak, byście nie wiedzieli, które jest które. 

Włóżcie jajka do naczynia z wodą i sprawdźcie, czy będą się unosić czy opadać na dno.

Obydwa jajka wprawcie w ruch – zakręćcie każdym z nich na stole, uważając przy tym by jajko nie poturlało się na podłogę i nie zbiło.

Które jajko wiruje szybko, a które powoli kołysze się na wszystkie strony? Jak myślicie? Sprawdźcie czy odgadliście, rozbijając oba jajka. Spróbujcie wyjaśnić, dlaczego jedno jajko kręciło się, a drugie bujało.

Jajko ugotowane na twardo obierzcie ze skorupki – to świetny trening dla Waszych paluszków!

Ze skorupek możecie wykleić mozaikę i pomalować ją farbami!

źródła:
http://www.resztki.asp.lodz.pl/PODGLAD8.html
http://praceplastyczne.blogspot.com/2014/02/mozaika-z-jajka.html
http://www.szkolapak.com/article/06d3a6/olowkiem-i-pedzlem—mozaika

Inne ciekawe eksperymenty z jajkami znajdziecie tu:

https://www.trasadlabobasa.pl/tab/eksperyment/najciekawsze_eksperymenty_z_jajkami/488

Ta strona używa cookies. Czytaj więcej na temat polityki cookies.