Kochani Poszukiwacze!

Dziś kolejna, wtorkowa porcja wyzwań!

ZADANIE 1
Jabłko 3d
Czy udało Wam się upiec szarlotkę? Dziś wykonajcie jabłko z papieru!
Poszukajcie w domu przedmiotów w kształcie koła, które posłużą Wam za szablon! Potrzebne będzie większe koło, nieco mniejsze i najmniejsze. Od wybranych przez Was przedmiotów odrysujcie ołówkiem koła – 2 duże na czerwonej lub zielonej kartce, 1 mniejsze na białej lub kremowej kartce. (Jeśli nie macie w domu papieru kolorowego, możecie pokolorować białe kartki na odpowiednie kolory) Najmniejsze 2 koła odrysujcie na zielonym papierze. Następnie wytnijcie starannie wszystkie koła. Złóżcie każde koło równo na pół. Przyjrzyjcie się fotografii poniżej i spróbujcie (z pomocą rodziców) wykleić na kartce jabłka. Pestki możecie narysować lub nakleić z plasteliny.

Źródło: https://blondynkikreatywnie.blogspot.com/2017/09/trzy-prace-plastyczne-inspirowane.html

ZADANIE 2
Magiczne litery
Kochani, poznaliście ostatnio litery “O”, “A” i “M”. Spróbujcie wymyślić jak najwięcej wyrazów zaczynających się na głoskę “o”, “a” lub “m”. Czy uda Wam się znaleźć wyraz, w którym są po dwie różne głoski? Np. “a” i “o” albo “m” i “a”?

Poszukajcie w domu białą świecę. Przy jej pomocy spróbujcie napisać na kartce literę “M” i “m”. Poproście rodziców o pomoc, może napiszą dla Was wzór tej litery lub
naszkicują ją delikatnie ołówkiem. Gdy już napiszecie litery przy pomocy świecy, przygotujcie w niewielkim naczyniu rozwodnioną farbę w dowolnym kolorze oraz gąbkę kuchenną. (Można też spróbować pędzlem). Pokryjcie farbą kartkę, a Wasze litery pojawią się.

Proponujemy też zabawę: Jedna osoba pisze literę świecą, druga zgaduje jaka to litera a następnie “odkrywa” literę przez pomalowanie farbą.

źródło: https://dzieciakiwdomu.pl/2014/09/magiczne-litery.html

ZADANIE 3
Czas na odrobinę matematyki! Możecie pomóc sobie klockami, lub innymi drobnymi elementami, które macie w domu! Możecie układać je np. na talerzach lub kartkach.

1. W ogrodzie rosły dwie jabłonie. (dziecko kładzie np. 2 talerze). Na jednej jabłoni rosło 6 jabłek, a na drugiej pięć. (dziecko układa jabłka – klocki na jabłoniach) Z obu jabłoni spadły po 3 jabłka. Ile jabłek zostało na obu jabłoniach łącznie?
  2. To zadanie spróbujcie policzyć w pamięci: Na 3 jabłoniach rosły jabłka. Na pierwszej jabłka były zielone, było ich 7. Na drugiej jabłoni rosły jabłka czerwone, było ich 10, na trzeciej jabłoni rosły jabłka żółte i było ich 5. Na której jabłoni było najwięcej jabłek? Jaki miały kolor? Na której jabłoni było najmniej jabłek, jaki miały kolor?
  3. W sadzie rosły jabłonie i śliwy. Na 6 drzewach rosły śliwki a na 4 jabłka. Których drzew było więcej? Ile było drzew owocowych w sadzie?
  4. Ania z Bartkiem poszli do sadu po jabłka. Ania zebrała do swojego kosza 7 jabłek. Bartek zebrał 6 jabłek. Po drodze do domu, każde z dzieci zjadło po 2 jabłka ze swojego koszyka. Ile jabłek dzieci przyniosły do domu?

ZADANIE 4
Spotkanie z bajką