Odkrywamy właściwości lodu

Dzisiaj staliśmy się badaczami zimowych krain. Toteż wybraliśmy się do miejsca, które zamieszkuje nasz bajkowy kolega – pingwin Kleofasek. Są to okolice Bieguna Południowego, pokryte lodem. I to właśnie lód był obiektem naszych badań i działań.

Każdy z nas trzymał lód w rękach i sprawdzał, jaki on jest.
Z naszych doświadczeń wynika, że lód jest zimny, mokry oraz śliski. Lód nie ma koloru- jest przezroczysty. Staraliśmy się również poznać zapach lodu, jednak jednoznacznie stwierdziliśmy, że lód nie ma żadnego zapachu. Wrzucaliśmy także kostki lodu do ciepłej oraz zimnej wody, by sprawdzić, gdzie lód szybciej topnieje. Dzięki obserwacji wiemy, że szybciej lód topi się, gdy zostanie włożony do pojemnika z ciepłą wodą. Ostatnim doświadczeniem było sprawdzenie, czy kostki lodu szybciej zmieniają się w wodę, gdy są pojedynczo ułożone w misce, czy gdy jest ich więcej. Z naszej obserwacji wynika, że pojedyncze kostki lodu topią się szybciej. Na to zadanie potrzebowaliśmy więcej czasu, dlatego gdy lód powoli topniał, my tworzyliśmy lodowe rzeźby.

Na zakończenie postanowiliśmy uwiecznić kształty lodowych rzeźb na papierze. W związku z tym narysowaliśmy świecą ciekawe okazy, a potem pokrywając farbą nasze prace stworzyliśmy niepowtarzalne tło.

Ta strona używa cookies. Czytaj więcej na temat polityki cookies.