Andrzejki u Podróżników

       Od najdawniejszych czasów ludzie starali się przepowiadać swoją przyszłość, ponieważ byli ciekawi, co ich w życiu czeka. Próbowali odczytywać znaki na niebie, wyjaśniać, co oznaczają sny, wygląd roślin lub zachowanie zwierząt. Do wróżb wykorzystywano różne przedmioty, takie jak: łyżka, węgiel, igły, ziarnka piasku, karty, kawałki włóczki, łupiny orzechów, obierki jabłek .
Najlepszym czasem na wróżenie była późna jesień – po zakończeniu wszystkich prac w polu, kiedy to dni stawały się coraz krótsze, a wieczory dłuższe.
Chłopcy gromadzili się na wróżby w przeddzień imienin Katarzyny, czyli 24 listopada, a dziewczynki 29 listopada w wigilię imienin Andrzeja. Katarzynki i andrzejki były to wieczory wróżb, podczas których kawalerowie i panny chcieli poznać swoją przyszłość.
     Ta ludowa tradycja katarzynkowego i andrzejkowego wieczoru wróżb, przekazywana z pokolenia na pokolenie, przetrwała do dziś. Nie dajemy już wiary wróżbom, ale pozostał zwyczaj spotkań w wieczór andrzejkowy, podczas których dziewczęta i chłopcy wspólnie się bawią.

Ta strona używa cookies. Czytaj więcej na temat polityki cookies.