Katarzynki i Andrzejki

       Od najdawniejszych czasów ludzie starali się przepowiadać swoją przyszłość, ponieważ byli ciekawi, co ich w życiu czeka. Żeby się tego dowiedzieć wróżyli sobie używając różnych przedmiotów, np.: łyżki, węgla, igły, ziarenek piasku, kart, kawałków włóczki, łupin orzechów, obierek jabłek .

Najlepszym czasem na wróżenie była późna jesień – po zakończeniu wszystkich prac w polu, kiedy to dni stawały się coraz krótsze, a wieczory dłuższe. Chłopcy gromadzili się na wróżby w przeddzień imienin Katarzyny, czyli 24 listopada, a dziewczynki 29 listopada w wigilię imienin Andrzeja. Katarzynki i andrzejki były to wieczory wróżb, podczas których kawalerowie i panny chcieli poznać swoją przyszłość.

Ta ludowa tradycja katarzynkowego i andrzejkowego wieczoru wróżb, przekazywana z pokolenia na pokolenie, przetrwała do dziś. Nie dajemy już wiary wróżbom, ale pozostał zwyczaj spotkań w wieczór andrzejkowy, podczas których dziewczęta i chłopcy wspólnie się bawią.

        Dzisiaj podczas różnorakich zabaw poznawaliśmy tradycje związane z katarzynkami i andrzejkami oraz czerpaliśmy radość ze wspólnych zabaw. Zachęcamy Drogich nam Rodziców do obejrzenia poniższych zdjęć.

Czy studnia życzeń spełni nasze marzenia?

Gdy wymarzysz sobie coś

wrzuć do studni 1 grosz.

Wrzuć do studni grosik mały,

by życzenia się spełniały.

Co nas czeka w najbliższym czasie?

Andrzeju, Andrzeju daj nam znać,

co się będzie z nami dziać!

Kto pierwszy znajdzie się na ślubnym kobiercu?

      

Jak będą mieć na imię nasi wybrankowie?

Ta strona używa cookies. Czytaj więcej na temat polityki cookies.