ZADANIE NR 16 – EKSPERYMENTY Z JAJKIEM

Kochane Jeżyki

W tym tygodniu nasze działania zdominuje tematyka świąteczna. Tak moi Kochani, wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne… Do Świąt Bożego Narodzenia przygotowywaliśmy się  razem w przedszkolu – pamiętacie?

A czas przed Świętami Wielkanocnymi spędzicie w swoich domach rodzinnych z najbliższymi…
Poróbcie zdjęcia aby podzielić się z nami Waszymi przygotowaniami i świętowaniem.

Symbolem Świąt Wielkanocnych jest JAJKO
Jak myślicie CO BYŁO PIERWSZE KURA CZY JAJKO?


Posłuchajcie piosenki: Kura czy jajo?

I spróbujcie zgadnąć… a może spróbujecie postawić jajko na talerzu?

Może komuś uda się to zrobić…

Tak dzisiaj czas na szesnaste już zadanie dla Was

– Wasze ręce będą DZIAŁAĆ Z JAJKIEM

Pewnie wiecie jak wygląda jajko kurze?
Sprawdźcie co jajko ma w środku – jajko surowe i jajko ugotowane

Wykonajcie teraz 3 eksperymenty z jajkiem:

Obroty jajek.
Bierzemy jajko surowe (można na nim narysować kurczaka) i jajko gotowane (można narysować na nim garnek) i kręcimy nimi. Jajko surowe kręci się wolniej i krócej, jajko gotowane będzie się obracać szybciej i dłużej. Dlaczego? Jajko surowe ma płynne wnętrze zatem obroty nie przenoszą się bezpośrednio na jego wnętrze, natomiast jajko gotowane jest jedną całością zatem po zakręceniu będzie dłużej wirować. Ze starszymi juniorami możemy też zgłębić temat siły odśrodkowej.

Czy skorupka jest krucha?
(Uwaga: do tego eksperymentu najlepiej wziąć jajko od wiejskiej kury!) Spróbujcie ścisnąć jajko trzymając je w dłoniach od dłuższych końców. Prawdopodobnie, mimo użycia dużej siły, nie uda się wam zgnieść jajka (no, chyba, że jednak się uda bo jajka sklepowe mogą być słabsze, więc miej szmatkę w pogotowiu). Okazuje się, że jajko jest kruche gdy je uderzysz, ale bardzo odporne na zgniatanie. Dlaczego? Gdyby jajka nie były odporne na zgniatanie, ptaki miałyby w gniazdach jajecznicę! Tę właściwość kształtu jajek wykorzystano w architekturze budując akwedukty, mosty podparte na łukach i kopuły kościołów. Dzięki takiemu kształtowi budowle są w stanie wytrzymać bardzo duże obciążenie.

Jak oddzielić żółtko?
Na talerzyku rozbijamy jajko (ważne by żółtko było całe!). Następnie bierzemy butelkę, lekko ją ściskamy, przytykamy szyjkę do żółtka i puszczamy. Butelka wsysa żółtko do środka. Ważne by robić to z butelką ustawioną w miarę poziomo, bo z pionowej od razu nam to żółtko wypadnie (to dobry pretekst, by powiedzieć o grawitacji!) Dlaczego? Gdy ściskamy butelkę, zmniejsza się w niej objętość powietrza. Gdy ją puszczamy butelka zasysa powietrze (bo jak wiadomo natura nie znosi próżni), przy okazji z powietrzem do środka „załapuje się” żółtko, które jest w błonce i ma inną konsystencję niż białko, stąd daje się wciągnąć w całości.

Nie zapominajcie o ruszaniu się do piosenki “To taka gra – zrób to co ja” – bawcie się razem i ćwiczcie 😉

Miłych działań z jajkiem!
Ściskam Was mocno i do jutra
Ciocia Kasia

Ta strona używa cookies. Czytaj więcej na temat polityki cookies.