29.11.br.

Hej, hej Jeżyki! Jak spędziliście weekend? Co robiły Wasze rączki przez ten czas? Zastanówcie się do czego Wam służą ręce?

Oto kilka zagadek, spróbujcie odgadnąć do czego potrzebne są nam ręce.

Można też wykorzystać swoje ręce do zabawy w jeżą. Tak jeża, zresztą sami zobaczcie klikając w niebieski napis.

Jeż

A teraz przyjrzyjcie się swoim dłoniom, jakie one są. Możecie użyć do tego lupy albo obejrzeć odbicie dłoni w lusterku powiększającym.

• Zauważcie, że nasze dłonie od środka mają kreseczki, to są linie papilarne. Sprawdźcie, czy takie linie mają Wasi rodzice i rodzeństwo.
  • Spójrzcie na Wasze palce, czy są wszystkie takie same? A może różnią się? Może różnią się wielkością i grubością?
  • Czy wiecie jak nazywają się nasze palce?

Ten pierwszy najgrubszy to kciuk, drugi obok niego jest palec wskazujący, trzeci ten najdłuższy to środkowy, czwarty to palec serdeczny. Ostatni piąty palec to palec mały.

• Sprawdźcie teraz, czy Wasze rączki są ciepłe, czy zimne.

A oto kolejne zadanie dla Was. Porównajcie dłonie swojej rodzinki. Możecie zrobić to na dwa sposoby:

1. Pomalować farbą dłonie od wewnątrz i odbić na kartce. Tak samo zrobić z dłońmi mamy, taty, rodzeństwa.
  2. Przyłożyć dłoń do kartki i odrysować pisakiem (jedną obok drugiej). W ten sam sposób odrysować ręce osób z Waszej rodzinki.

Które ręce są największe? Które są najmniejsze? Czy linie na rękach tworzą takie same wzory?

Ułóżcie kartki z dłońmi od największej, do najmniejszej. Potem odwrotnie.

Zróbcie koniecznie zdjęcia i poproście rodziców, by przysłali je na pocztę Jeżyków z podpisem np. Dłonie mamy Jasia.

Nie zapomnijcie umyć rąk 😀

Przypomnijcie sobie dlaczego, kiedy i jak należy myć ręce – WYKONAJCIE EKSPERYMENT „Jak działa mydło na zarazki, które znajdują się na rękach”. Kliknijcie w pomarańczowy napis.

Przygotujcie: miskę z wodą, pieprz mielony, mydło w płynie.

Życzę Wam dobrej zabawy. Będziecie mogli zobaczyć jak działa mydło na zarazki, które znajdują się na rękach. Pamiętajcie koniecznie o częstym i dokładnym myciu rąk.

Spójrzcie jak pracował w domu Stasiu

A oto materiały przygotowane dla Was przez Panią Ewę z religii, bo dziś poniedziałek.

1) Piosenki:

„Przyjdź, Jezu, przyjdź!”

„Nasz Pan na pewno przyjdzie”

„Droga do Betlejem”

2) Kolorowanka