Ogólnopolski Tydzień Przedszkolaka

Żeby było nam wesoło rozejrzyjmy się wokoło,

Żeby było nam przyjaźnie chwyćmy się za ręce raźnie.

W prawo, w lewo, w górę w dół

I już widać uśmiech mój/ twój.

Tak rozpoczęliśmy Ogólnopolski Tydzień Przedszkolaka.

Uśmiech, radość i życzliwość w jedno koło się zebrało i z grupą  Jeżyki zamieszkało.

W pierwszym dniu dzieci poznały emocję -radość. Uczestniczyły w rozmowie i próbowały znaleźć odpowiedź na pytania:

„ w jakich sytuacjach odczuwamy radość?, „ jak wygląda wtedy wyraz naszej twarzy?”, „czy radość jest dobrym uczuciem?”, „ co ostatnio sprawiło nam radość”?.  Wyszukiwały wśród obrazków właściwą emocje. Potrafiły ją nazwać i obrazować mimiką. Uczestniczyły w zabawie matematycznej – przeliczały buźki z emocjami, klasyfikowały w zbiory. Odgadywały zagadki słowne, uważnie słuchały swoich wypowiedzi  budowały krótkie zdania.

Obejrzały fragment filmu :” „W głowie się nie mieści”.

Na żółto jesteśmy ubrani , bo chętnie na Balu Radości się uśmiechamy.

Tego dnia dzieci świetnie bawiły  się do piosenki „Happy” Pharerella Williamsa.  Wykonały również pracę plastyczną

„ Kolorowe wspomnienia” metodą  Edukacji przez Ruch Doroty Dziamskiej”- rysowały w rytm muzyki kreski poziome, przyklejały słoneczko i łódki wykonane metodą origami. Bawiły się w zabawie matematycznej „ kolorowe wspomnienia” – odnajdywały buźki wskazane przez kolegę, przeliczały w zakresie 3, szacowały zbiory mniej, więcej ,a także ułożyły w kształcie uśmiechu radosne buźki.

„Zosia w przedszkolu płacze czasami , a wtedy nie chce bawić się z nami. Łezki ociera, pociąga noskiem, jest jeszcze mała i tęskni troszeczkę.”

Smutek jest ważny – o nim również trzeba rozmawiać.  Dzieci wysłuchały historyjki obrazkowej pt. „ Tęsknota Zosi” ,odpowiadały  na pytania ;” jakie sytuacje sprawiają , że czujemy smutek? , „ co się z nami dzieje gdy jesteśmy smutni”? „czy smutek jest potrzebny?”. Wykonały  pracę plastyczną, pt: „ Łzy ”- metodą Edukacji przez Ruch Doroty Dziamskiej- rysowały kropki w rytm muzyki.

„Kostka emocji” – dzieci w tym dniu rzucały do siebie kostką, i osoba która ją otrzymała, starała się nazwać konkretną buźkę, która jej wypadła po rzucie, a następnie pokazywała tę emocję mimiką  twarzy. Uczestniczyły w zabawie ruchowej :” Jeśli jesteś wesoły zrób to co ja” .

Złość jest ważna– to emocja, którą dzieci także poznały.

Na zakończenie całego tygodnia o emocjach dzieci zagrały na jajeczkach do piosenki „ cicho sza” , a także radziły  sobie ze złością ; dmuchały  w piórka, wytupały złość w dywan, głęboko oddychały przy ćwiczeniach relaksacyjnych wg. Metody Knill-a.